| Mario1996 a întrebat:

La stomatologie, banca, in orice domeniu cum ar trebui tu sa i te adresezi persoanelor tinere? Dumneavoastră sau per tu?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este bine sa fii civilizat si respectuos.
Daca nu cunosc persoana si eu, la peste 76 de ani, ma adresez cu dvs.

| johnnny123 a răspuns:

Ar fi frumos ca într-un cadru profesional să te adresezi cu dvs, indiferent de vârsta interlocutorului. Dacă un pacient de 70 de ani vine la un doctor de 35 poate să-l ia cu "tu"?

| Mario1996 explică (pentru johnnny123):

Și la persoanele tinere sa te adresezi cu dvs?

| johnnny123 a răspuns (pentru Mario1996):

Ce nu ai înțeles din "într-un cadru profesional te adresezi cu dvs, indiferent de vârsta interlocutorului"?

| ReddY25 a răspuns:

Ar trebui la per dumneavoastră

| ioana748 a răspuns:

Eu spun cu dumneavoastră indiferent de varsta.
Avem pronumele de politețe pentru a fi folosit.
happy

| Dragobeta a răspuns:

Daca te respecti pe tine, daca vrei respect, te adresezi cu respect. MAI ALES daca iti sunt clienti. Obligatoriu atunci. Cu colegii, vezi cum se leaga.