| serafina93 a întrebat:

Panza pe care vreau sa pictez trebuie neaparat sa fie acoperita in totalitate de vopsea? pot lasa spatii libere, neatinse de pensula? panza e alba si o pot lasa asa pentru ca pe fundal vreau sa fie tot alb?

8 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Vopselele contin si pigmenti de conservare si s-ar putea ca locurile ramase sa intre cu timpul intr-un proces de degradare.Solutia alba e ceva tocmai sa impiedice acest proces, dar nu asigura aceeasi protectie ca si vopseaua.In nici un caz sa nu folosesti aracet, care contine substante lipicioase.

| serafina93 explică (pentru Danut_Popa_1961):

Eu nu, niciodata nu am preparat pasta aceea, am cumparat de la hornbach panze de-a gata. folosesc vopseluri acrylice, stiu ca acestea nu se ingalbenesc in timp. deci, de obicei se vopseste panza cu vopsea alba apoi, dupa ce se usuca, pot incepe sa pictez?

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru serafina93):

Asa e cel mai indicat, sa acoperi toata suprafata inainte.Ai si aderenta asigurata.Cand faci un lucru de durata, merita sa aiba o,, baza,, buna.Bafta,spor la treaba si sa ne arati si noua lucrarile.

| serafina93 explică (pentru Danut_Popa_1961):

Multumesc! de pictat o sa ma apuc peste o luna dupa ce dau bacalaureatul, dar imi puteti vizualiza creatiile aici : http://www.facebook.com/......media/set/

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru serafina93):

Le-am vazut si, desi nu sunt prea cunoscator, mi se par foarte reusite.Multa,multa bafta la bac,si orice cale ai alege,nu abandona arta. Daca fiecare din noi am avea o asemenea pasiune, ori am iubi muzica, poezia, cartile, lumea ar fi mai buna.Bafta si sa ai o viata frumoasa!

| serafina93 explică (pentru Danut_Popa_1961):

Va multumesc! Nici eu nu am studii in domeniu, folosesc doar talentul. Niciodata nu vreau sa las la o parte aceasta pasiune, e o parte din mine si pe viitor as vrea sa imi dedic mai mult timp acesteia. happy

| didicriss a răspuns:

Panza trebuie sa fie acoperita in totalitate...app...eu nu am mai pictat pe panza(dar vr sa incerc vara asta)dar am auzit de la cineva ca trebuie sa acoperi panza cu o chestie pe care ti-o faci tu sa o lasi la uscat cateva zile apoi iar dai un strat si la felhappy

| serafina93 explică (pentru didicriss):

Da, auzisem si eu ca se da pe panza cu un fel de aracet, nu stiu... eu mi-am cumparat panze dar par sa fie date cu o solutie alba, de aceea intreb happy sa stiu daca se poate lasa spatii libere pentru ca oricum par vopsite cu alb big grin ca asa trebuie sa cumpar mereu vopsea alba si trebuie sa fac un drum de 160 km sa iau din aia laughing