| anonim_4396 a întrebat:

Poate functiona o bricheta pe Luna, care nu are atmosfera?
Dar pe planeta Venus, a carei atmosfera contine in principal CO2?
De ce?

Funda si vot

Răspuns Câştigător
| Expertul a răspuns:

Nu poate functiona...ca sa dai foc la ceva iti trebuie oxigen, dupa cum stii acolo pe luna nu exista oxigen nici pe alte planete de aceea inca noi oamenii de stiinta cauta alte planete asemanatoare cu pamantul ca sa putem convietui pe ele... Fara Oxigen nu arde nimic!

| grgdlk a răspuns (pentru Expertul):

Tu esti om de stiinta?laughing ai inventat apa calda?

| Expertul a răspuns (pentru grgdlk):

M-am exprimat gresitlaughing am vrut sa spun de "aceea oamenii..."

| grgdlk a răspuns (pentru Expertul):

Ee, stai linistit, era o gluma, puteai sa fii om de stiinta nu aveam eu de unde sa stiu ca esti sau nutongue

8 răspunsuri:
| Zartbitter a răspuns:

Dacă știi engleză, îți recomand să urmărești clipul ăsta:
http://www.youtube.com/watch?v=ITpDrdtGAmo

Nu doar că vei înțelege răspunsul la întrebarea ta, dar vei ști cum să-l explici și altora și nu doar atât :-)

Și asta e diferența dintre a ști și a învăța.

Succes!

| axll a răspuns:

Nu. oxigenul intretine focul. fara oxigen nu poate exista foc. orice substanta, oricat de inflamabila nu poate arde fara oxigen.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Auzi Crissa27? Sper ca 27 nu indica varsta ta si pui o astfel de intrebare! Daca sti ca nu exista atmosfera, logic ca nu! Iar oe Venus, atmosfera este foarte diferită: în principal, aceasta este compusă din 96% gaz carbonic și 3, 5% azot, iar temperatura la sol poate ajunge până 4600C, deci nu stiu daca apuci sa ajungi sa deschizi o bricheta! Concentratia de 96, 5 % CO2 e tocmai din cauza arderilor din admosefera produsa de platourile vulcanice inalti de peste 1 km!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Evident ca nu este varsta mea, nu eram eu chiar asa sa imi pun varsta

| GeosBIOS a răspuns:

Pe langa combustibilii obisnuiti, focul are nevoie si de oxigen molecular, adica O2 si nu in alte legaturi cum este CO2-ul. In ce priveste combustibilii reactoarelor navetelor spatiale, pe langa alti compusi acestia presupun si folosirea oxigenului lichid, ceea ce face posibila arderea in afara atmosferei terestre. Doar o simpla bricheta cu gaz, cu siguranta ca nu va arde nici pe Luna, nici pe Venus. O bricheta ce foloseste o mixtura de gaz si oxigen lichid, se prea poate.