| InnocentSmile a întrebat:

"Poezia este cantecul sufletului, glasul sentimentelor scris pe o foaie"
Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Someonelikeyou a răspuns:

Frumos.foarte frumos!happy. prin poeziile scriitorilor, mereu vom descoperi sentimentele legate de anumite lucruri. Inainte nu imi placea sa citesc, dar acum 2 luni cand faceam recapitulare pentru examene am descoperit o poezie, care m`a marcat total. As vrea sa ti`o impartasesc.
Murmurul fantanei - Dimitrie Anghel

În murmurul fântânei plânge povestea vremilor trecute...
De ştii s-asculti, auzi iar glasul atâtor guri ce-s astăzi mute :
S-a potolit atâta viată, ş-a ars atâta foc de soare,
De ani şi ani, de când tot curge împrăştiind mărgăritare.

De ani şi ani...dar de atuncea grădina ş-a schimbat stăpânii
Cu glasuri gângave altă dată, - pe când eram copii,- bătrânii
Lung sfătuiau în şoapta apei sub cerneala de umbre sure,
Ş-acum numai apa plânge, iar noi ne-am razleţit pe-aiure.

Sunt ani şi ani... dar astăzi unde-s copiii gureşi? Unde-i oare
Copila ce privea uimită la curcubeiele de soare
Ce se fărmau în praful apei, şi s-aprindeau din nou măiastre,
Ca iaraşi să se năruiasca etern ca visurile noastre?
Exista o conexiune intre mine si poezie. Pentru mine, poezia inseamna persoana care iti sopteste atunci cand ai nevoie de ajutor. Prin ea, poti simti legatura dintre oamenii de azi.si oamenii de acum 100 de ani. Stiu ca multi oameni neglijeaza poeziile.si nu inteleg de ce?thinking
Vreau sa zic ca : RESPECT pentru toti scriitorii care au fost si care sunt@!

6 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

... este susurul șoaptelor, murmurul apei, adierea vântului, zâmbetul lunii și strălucirea soarelui, este puritatea florilor de măceș și parfumul fânului proaspăt cosit.
Servus @InnocentSmile! Chiar îmi place, continuă!
O seară cu zâmbet și plină de poezie să ai!

| Elenaaa23 a răspuns:

E minunata.Imi place si cred ca este "definitia" perfecta pentru "poezie"(asta, din punct de vedere emotional).
P.S.tongueeace and LovE baby...Peace and LovE...kiss

| XxLauraVaZambestexX a răspuns:

Foarte frumos! happy

| EuPeTineTeIubesc a răspuns:

Superb!:X

| ciocotina a răspuns:

Foarte tarebig grin dar ce zici de asta :
"Poezia este cantecul sufletului, glasul sentimentelor scris pe o hartie colorata"? adica e plina de viata. fundita? love struck

| ciocotina a răspuns:

Foarte tare, dar ce zici de asta:
"Poezia este cantecul sufletului, glasul sentimentelor scris pe o hartie colorata"? adica e plina de viata. fundita?love struck