| simina a întrebat:

Prietena mea vrea sa participe la o preselectie ca sa fie acceptata la o scoala de actorie (si sa joace in telenovele! ma rog, gusturile ei) si trebuie sa recite o poezie.Va rog sa ma ajutati sa aleaga una! Multumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poezia :
"Salata de rime" (autoarea sunt eu - Carra)

o rima verde etalata pe un fund de farfurie
fixeaza cu furie un far
pentru pierdutii in oceanul
de alge, verzi, de rime, pe fund...

o rima rosie aruncata
peste cea verde
inghesuie usturoaiele rime
ce hodinesc pe margine

se amesteca bine patrunjelul
din rime, taiate scrupulos
strapunse, cu un sos
de un portocaliu gustos

albastrul rimeaza cu inima
albastra: imi chiuie si-mi face
cu ochiul rimelat, fara rima...
(se lasa totul la rece un timp, apoi... se consuma)

se serveste intr-o singura imbucatura: "o rima verde etalata pe un fund de farfurie fixeaza cu furie un far pentru pierdutii in oceanul de alge, verzi, de rime, pe fund... o rima rosie aruncata peste cea verde inghesuie usturoaiele rime ce hodinesc pe margine (respiratie scurta) se amesteca bine patrunjelul din rime, taiate scrupulos strapunse, cu un sos de un portocaliu gustos (respiratie foarte scurta) albastrul rimeaza cu inima albastra: imi chiuie si-mi face cu ochiul rimelat, fara rima..."

Succes!

5 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Rondelul cascadelor de roze - Al. Macedonski
cu aceasta poezie nu da gres

| Sunshinee a răspuns:

Ai vreun criteriu dupa care sa alegi poeziile, sau chiar nu conteaza? (rima, vers alb, subiect etc)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma numesc Carolina si invat la actorie si regie...i-as recomanda sa isi aleaga o poezie lirica,adica de dragoste, ar fi de dorit sa fie d-ea lui Eminescu, succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să încerce ceva de Alexandru Macedonski!"Noapte de iulie", de exemplu.
Succes!

| hfkjgkjfg a răspuns:

Ai putea sa-i spui sa-ncerce Sonetul 10 sau poate 115, de William Shakespeare! De fapt, ea ar trebui sa aleaga, nu noi, dar e bine ca vrei s-o ajuti! big grin