| sergiu2525 a întrebat:

Proba de creativitate! cel mai cretiv primeste fundita! sa vedem:mi-am luat medalion militar din argint si nu stiu ce sa scriu in el, adica pe o parte numele, data nasterii, zodia (daca aveti alta idee spuneti)si pe cealalta parte vreau sa scriu ceva frumos, un citat scurt, un citat credincios, eventual hristos, un text de binecuvantare daca ma intelegeti, dar neaparat sa fie scurt.multumesc de inteleger, o zi buna tuturorbig grin

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cindva un imparat i-a cerut acelasi lucru, insa pe un inel sa fie scris, unui intelept. Inteleptul i-a raspuns simplu ce sa scrie: "Si aceasta va trece". Imparatul nu a inteles si l-a intrebat pe intelept, ce vrea sa insemne acea inscriptie. Inteleptul i-a raspuns: "Imparate, cind vei fi trist, vei putea privi la inel si vei intelege ca si tristetea e trecatoare, si vei trece mai usor prin ea, iar cind te vei bucura, vei sti ca bucuria nu va tine o vesnicie si vei sti cit de mult sa o pretuiesti si sa te bucuri de ea." Interesant, nu? Poate ca ai putea trece acea inscriptie si pe medalionul tau. Asa vei da dovada de ceva intelepciune...

| Petronela a răspuns:

Viata merita traita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acela nu este medalion ci tablita de identificare post -mortem. Sinstru sa porti asa ceva, sinistra ideea ta. Intre tabla aceea si plasticul din urechea ciinilor maidanezi inregistrati, nu este diferenta decit de forma. ( adolf )

| Angiutssa a răspuns:

"Smile, God loves you". Pur si simplu ador citatul asta.
Call it Nature, Fate, Fortune; all these are names of the one and selfsame God. – Seneca
Indiferent cum il numesti: natura, destin, noroc; toatea acestea au un singur nume-Dumnezeu.)
"God enters by a private door into every individual."- Ralph Waldo
"I live and love in God's peculiar light."- Michelangelo
Gasesti mai multe in engleza pe site-ul acesta: http://cwdaisy.tripod.com/quotes/id9.html
In legatura cu zodia, mi se pare foarte draguta ideea.Ai putea in loc sa scrii cu litere sa desenezi simbolul zodiei tale:
http://www.vinton-shellsburg.k12.ia.us/......_signs.gif
Sper ca te-am ajutat.

| AllieGlam a răspuns:

"God is love"! imi place afirmatia asta... o scriu pe toate caietele, cartile...
-"Bless us, God"
-"Don't leave us..."
-"I will never lose the faith in you"(p'asta am scris-o cu translate; the l'am pus eu, cred ca asa e corect nu?)
XO:*

| belutzaa a răspuns:

1. Înţelegerea nu înseamnă a dovedi şi a găsi motivări, ci a cunoaşte şi a crede. Thomas Carlyle
2. Înţelegerea este consimţirea de a te pune în pantofii altuia de dragul aprecierii experienţei acelei persoane faţă de lume. Tom Rusk