| ~kostynela~ a întrebat:

Ptr cei pasionati de desen :ce acoarele sunt cele mai bune?

14 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Tempera sunt cele mai bune. Se termina destul de repede insa sunt cele mai bune.

| Arthur a răspuns:

Vechile acuarele 'Pictor', nici nu sunt scumpe (in jur de 5 lei) Arata asa:
http://www.cezarom.ro/images/articole_scoala/acuarele/mari/3.jpg
Iti mai recomand Acuarelele 'Pelikan ', sunt foarte bune, putin mai scumpe, dar isi merita banii.
http://www.cezarom.ro/images/articole_scoala/acuarele/mari/1.jpg
Spor la pictat!

| moodyblues a răspuns:

Acrilice.mai mult ca sigur.

| amandina_9414 a răspuns:

Buna!
mie cele mai bune acuarele mi se par tempera.acum nu stiu de altele ca eu numai de astea folosesc. sper ca te-am putut ajuta cu ceva. o saptamana frumoasa!

| andalu a răspuns:

Winsor & Newton Cotman, mie astea imi placeau cel mai mult, inital lucram cu goase, apoi am descoperit pe acuarelele winsor.sunt mai practice si destul de profi!

| madalinutza a răspuns:

Temperahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ador acoarelele de la pelican... am facut chiar si tablouri cu ele si sunt f ok si la prettongue 10 lei 12 culori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pictor (sau colibri) si Pelican, cum a zis si BitterSweet.

Pentru madalinutza si amandina: daca omul va intreaba ce muzica preferati, le spuneti ca savarina? Inafara de faptul ca sunt pe baza de apa, tempera si acuarela nu au nimic in comun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu folosesc acuarele Van Gogh. Nu stiu de unde esti, insa eu mi le-am luat de la Hanul cu Tei din Bucuresti. Depinde si ce anume vrei sa faci cu acuarelele si cat vrei sa dai pe ele. Acestea se gasesc la bucata - 6, 5 lei godetul si exista si un set de 15 godete la 75 lei. Si Winsor&Newton Cotman sunt bune (sunt practic aceiasi calitate), insa eu nu am vazut decat pe internet.
*Nu inteleg nici eu care e faza cu tempera? Acuarelele si tempera nu sunt acelasi lucru. Sunt 2 medii total diferite. iar tempera se gasesc si ele de la diverse marci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://artistique.ro/......_2066.html

| κίllą a răspuns:

Tempera

| ExTrEaM^^94 a răspuns:

Cele pe care ti le-a recomandat BitterSweet sunt aiurea.Iti spun mai bine sa nu iti cumperi asa ceva.Parca sunt pietre colorate laughingTempera sunt cele mai tari!

| daianne a răspuns:

Tempera! Ti-o garantez!

| bogdy97bsi a răspuns:

Acuarelele Giotto sunt cele mai bune dar si scumpe...