| anonim_2187 a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti si mie la ce se da bacul la profilul mate-info? Si ce pot iesi apoi din acest profil (meserii pe care sa mi le aleg)?

2 răspunsuri:
| olteanu1994 a răspuns:

Daca alegi un profil matematica informatica vei da obligatoriu bac la Romana Matematica Inofrmatica si la alegere dintre Biologie Chimie si Fizic. Dar cu noile maodificari aduse de conducatorii nostri iubiti daca intri anul acesta in clasa a 9-a va trebui sa dai bacul la toate cele trei materii. Dar ai grija nu e un profil usor mai ales la Informatica deoarece se face programare nu word exel si chestii din astea de clasa a III-a eu sunt la mate info intensiv pentru ca mie mi-a placut programarea si as vrea sa ajung undeva la politehnica
In general de la acest profil poti pleca la As Politehnica si facultati de Mate-Info.
In orce caz Succes!

| shnako a răspuns:

Aiurea Olteanu. Eu dau bacu anul asta si sunt la mate-info.

Bacul se da obligatoriu din Romana si Mate M1. Ai la alegere una din urmatoarele: Informatica, Biologie, Fizica, Chimie. Pe langa astea, mai dai competente la limba romana (oral), competente digitale si competente la engleza, care nu modifica nota. Deasemenea, mai dai un atestat la informatica, care il poti folosi sa te angajezi.

Poti sa iesi inginer, informatician, arhitect, ce vrei tu si are legatura cu matematica.