| aenema a întrebat:

Sa presupunem ca as vrea sa imi construiesc o cultura solida in ceea ce priveste cinematografia. Ce regizori ar trebui sa am in vedere?
Ma pasioneaza in mod deosebit urmatoarele genuri : film noir, psycho-noir, neo-noir, surrealism si science-fiction, dar apreciez orice raspuns din partea voastra. happy

Răspuns Câştigător
| flowerd a răspuns:

In primul rand Tarkovsky, F. Felini, D.Lynch,

4 răspunsuri:
| clawss a răspuns:

Uite cativa regizori cunoscuti :George Adamescu, Sică Alexandrescu, Andrei Blaier, Alexandru Bocăneţ, Haralambie Boroş, Elisabeta Bostan, Grigore Brezeanu, Paul Călinescu, Virgil Calotescu, Nae Caranfil, Luminiţa Cazacu, Dinu Cocea, Ioan Mihai, Cochinescu Gelu, Colceag Mihai, Constantinescu Nicolae, Corjos George, Cornea Şerban, Creangă Radu, Gabrea Jean, Georgescu Tudor, Giurgiu Stere, Gulea Theodor, Halacu-Nicon, Mihai Iacob, Victor Iliu, Marin Iorda, Ioana Joca, Radu Jude. sper ca ti-am putut fii de ajutor.

| Stelulu a răspuns:

Buna, cauta bibliografia de la sectia de regie-film UNATC: http://evergreenstory.wordpress.com/......lm-unatc/, http://www.unatc.ro/Admitere/A05Film.html#regie Spor! :)

| Nastia a răspuns:

Poate tiar fi de folos daca ai citi si cartea,, lumea moderna si cinematograful"de grid modorcea.cred ca te va ajuta sa intelegi unele lucruri.

| frzq1 a răspuns:

De distractie cel putin:
xavier dolan-j'ai tue ma mere, bela tarr-karhozat, kubrick:d, sokurov- mat i syn