| anonim_4396 a întrebat:

Salut, as dori sa fac un CD ca asta: https://carturesti.ro/muzica/616-un-nou-capitol-16279915 57
Adica sa cumpar eu niste carcase de CD normal de la magazin si sa pun eu o imagine acolo pe carcasa, in fata si in spate cu un album, dar s-ar putea sa fac mai multe d-astea.
Imaginile sunt cu o calitate maxima pe net unde se pot descarca.
As dori sa le scot la imprimanta color, eu neavand acasa una pot merge in oras sa-mi faca cateva d-astea.
Cum as putea sa le zic acolo sau cum sa pregatesc eu rezolutia imaginilor? Deoarece daca le voi descarca asa pur si simplu sigur nu se pot printa asa cum trebuie pe a4 ma gandesc. Trebuie sa aiba pe foaie un patrat de 12 cm cat sa incapa pe carcasa.

Nu stiu daca am ales asa de bine categoria sau cat de bine am explicat, dar se intelege. Apreciez orice raspuns util!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai compicat este tiparirea etichetelor pe suprafata CD-urilor, fiindca necesita imprimata speciala (se gasesc si comercializate, dar un pic mai scumpe).
In ceea ce priveste etichetele de coperta, acestia trebuie intai editate cu rezolutie de cel putin 3-4 ori mai mare decat ceea finala, tiparita. Se face cliseul pentru ambele fete si se tiparesc fata-verso.

La un centru de copiere bine dotat se pot tipari atat copertele (recomandat cu imprimanta laser color), cat si CD-urile.

Ai mare grija sa nu incalci Legea Drepturilor de Autor!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Corect ceea ce a spus Bula si repet si eu: Atentie la drepturile de autor!

| Ionutcercel7 a răspuns (pentru Salontanul):

Stiu si am luat si asta in calcul! Asta se aplica doar daca voi vinde asemenea exemplare, cat timp sunt tinute pentru mine nu ar trebui sa se intampla absolut si nimic!