| Ayna a întrebat:

Care e diferenta dintre "socot" si "socotesc"?(ambele cu sens de consider, cred)
Si care varianta e mai corecta?
Pina acum atilizam in limbaj prima varianata, dar de la un timp o aud foarte des pe a doua, si din cite m-am interesat, si aceasta e corecta!
Deci vreau sa ma asigur. voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| kattya96 a răspuns:

Mai pe scurt la ce a zis elena.
socot - inseamna consider
socotesc- inseamna a calcula.
Ai dreptate prima varianta este cea buna. A doua e gresita, inseamna cu totul altceva. Limba romana e asa de incalcita si frumoasa in acelasi timp. Mi-as dori eu sa fie limba internationala :X

7 răspunsuri:
| elena a răspuns:

SOCOTÍ, socotesc, vb. IV. 1. Tranz. A face socoteală (1); a calcula. ♦ A număra. ♦ Refl. recipr. A ajunge la o înțelegere cu cineva asupra unei datorii, obligații etc. ♦ Refl. recipr. Fig. A lichida un diferend cu cineva, a trage la raspundere pe cineva; a se răfui. 2. Tranz. A avea ceva de gând; a plănui, a intenționa. 3. Tranz. și refl. A analiza ceva cumpănind toate eventualitățile; a (se) gândi. 4. Tranz și refl. A-și închipui. ♦ Tranz. A fi de părere, a găsi de cuviință. 5. Tranz. A lua în seamă; a aprecia, a prețui. ♦ Tranz. și refl. A (se) considera, a (se) privi (ca...), a (se) crede. 6. Tranz. (Rar) A pune ceva în socoteala cuiva; a atribui, a imputa. [Prez. ind. și : (pop.) socót] – Cf. ucr. sokotyty.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Socot este o varianta gresita, neacceptata de dictionare. Singura varianta corecta este socotesc, deoarece verbul a socoti este un verb regulat de conjugarea a patra.

| NuAmGăsitNume a răspuns:

Socot are sensul de consider, socotesc are legatura cu matematica.

Prima varianta ai folosito bine!winking Si a doua se mai foloseste da rar si nu intotdeauna corect.

| ღmirunikaღ a răspuns:

Corect e socotesc, depinde si din ce regiune esti tu pari sa fi din alta regiune

| Annie a răspuns:

Eu cred ca sunt corecte ambele variante, am impresia ca se folosesc in diferite regiuni ale tari.

| unknownn a răspuns:

Socotesc este varianta corectă