| fetitaAia05 a întrebat:

Sunt pasionata de scris, si am scris deja o carte pe tema unor evenimente paranormale care ii acapareaza viata unui baiat, dar care intr-un final ajutat de prietenii sai invinge acele forte rele. Si nu, nu este cringe, cartea este chiar reusita. Deocamdata am 14 ani, dar ma gandeam ca mai incolo sa imi duc cartea la o editura sa imi fie corectata.
Pana atunci as dori sa incerc sa mai scriu altele, sa ma perfectionez. Am o imaginatie destul de bogata, si chiar ma pricep, dar imi este foarte greu sa scriu fara o tema anume, si nu reusesc sa imi gasesc una. Imi puteti va rog da niste idei?

6 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Nu te pot ajuta cu o temă, dar te pot ajuta cu un sfat:

Dacă ești întradevăr talentată iar lucrările tale sunt bune, atunci nu ai niciun motiv să te lauzi singură. Laudele vor veni de la ceilalți și vor fi mult mai valoroase.

Iar dacă nu ești talentată dar te lauzi că ești, atunci vei deveni ținta ironiilor celorlalți și vei fi privită ca un copil îngâmfat și lăudăros.

După cum observi, în niciuna dintre situații lauda de sine nu are un efect pozitiv. Așa că pe viitor abține-te să afirmi că ești talentată și că lucrările tale sunt reușite.

Scrie, dacă asta îți place să faci. Dar lasă-i pe ceilalți să judece cât de pricepută ești.

| fetitaAia05 explică (pentru johnnny123):

Mi-a fost zis de către părinți, prieteni apropiați și profesoara mea de romana (când eram încă în timpul scolii) că mă pricep și ar trebui sa continui. Îmi pare rău dacă a sunat a lauda, intenționam doar sa explic cum sta treaba pentru a nu fi atacată cum ca doar as vrea atenție sau sa spună lumea ca sunt doar o copila cu lucrări penibile, și lucuri de genul. Din nou, îmi pare rău ca a sunat a lauda de sine. Dar chiar îți mulțumesc pentru sfat și ca mi-ai spus asta, voi tine cont pe viitor! ❤️

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Experienta mea spune sa scrii. Orice, oricum, oricand. Cand va veni ideea aceea care sa se transforme in volum... o vei recunoaste din prima happy

| fetitaAia05 explică (pentru CiupercuțulCrăcănat):

Multumesc de sfat! Voi tine cont!

| SporeBox a răspuns:

Si eu sunt pasionat de a face povesti si eu prefer temele astea cu zei, demoni, spirite si cred ca ar iesi o poveste destul de draguta din asta