| anonim_4396 a întrebat:

Am o nelamurire.Inainte la noi in tara,pana sa ajunga tiganii,romanii potcoveau caii, faceau potcoave, realizau bijuterii din argint si alte metale pretioase, putem spune ca erau romani specializati pe aceste meserii, existau romani argintari si fierari.De ce cand au venit tiganii aceste meserii au disparut complet din ocupatiile romanilor? De ce nu vezi romani caldarari sau spoitori si vezi numai tigani care fac lucrurile astea? Deci e culmea. Acord funda!

Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

Pentru ca tiganii au luat mai toate aceste locuri, au lucrat mai ieftin poate decat romanii cat sa ii lase fara clienti, apoi au vazut ei ce pret au pus, au furat din materiale + aceste lucruri nu solicita intelectul foarte mult daca vrei sa le faci de mantuiala.

Tiganii astia sunt peste tot, mai rau ca rupicii, vorba aia! angry

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Exact din acelasi motiv pentru care in ziua de azi tinerilor le trebuie diploma universitara, salar mare si munca - ioc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Noi ii avem pe tigani. Germanii ii au pe romani. Cu toate astea si romanii si tiganii si germanii sunt oameni. Romania e un teritoriu.