| Dragomir_Cristian_1981 a întrebat:

Salutare! Am urmatoarea intrebare: Este greu sa lucrezi cu photoshop?
Multumesc anticipat

11 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Depinde ce doresti sa faci, si cat timp esti dispus sa investesti pentru a invata.
In acelasi timp, exista la momentul de fata programe mai ieftine cu care poti realiza cam 85-90% din ce faci cu Photoshop.

Deci daca doresti Photoshop pentru pictura digitala: ai alternativa Krita, program complet gratuit.

Pentru modificat imagini, Affinity Photo e aproximativ la fel de bun, si e mult mai ieftin (o licenta costa 75 euro, dar de multe ori il gasesti la 50% reducere. Si e valabila PE VIATA. Insa doar acea versiune majora. Cand se face upgrade la o noua versiune mare, trebuie sa faci upgrade contracost daca doresti sa ai ultima versiune. Toate versiunile intermediare sunt gratuite.)

Capture One,
On1 Photo Raw,
DxO PureRaw,
Luminar Neo - programele acestea sunt si ele alternative foarte bune.
Sunt incarcate de AI, sunt simplu de folosit in general.
Unele stralucesc la selectie, altele la corectia culorilor, altele la stergerea elementelor din imagine sau inlocuirea cerului.
Poti prelucra si mai multe imagini deodata cu unele, deci sunt si un fel de Lightroom.

Explica mai in detaliu ce doresti sa faci, si iti pot spune mai multe.

| Dragomir_Cristian_1981 explică (pentru NLS):

Am primit o ofera de munca.Sa fac invitatii de nunta si alte evenimente cu ajutorul photoshop.

| NLS a răspuns (pentru Dragomir_Cristian_1981):

Pentru asa ceva, trebuie sa ai absolvit un curs de designer foto.
Trebuie sa stii cate putin din toate:
selectie, lucru cu brush-uri, blending modes, lucru cu layere, efecte (emboss, bevel, etc)
crearea unui frame (de preferat cat mai custom, nu o simpla rama dreptunghiulara) si colorarea lui in culori potrivite cu tematica unui astfel de eveniment (auriu, argintiu, etc).
Blending intre 2 zone diferite, sau 2 imagini diferite, etc.

Daca vor ceva ce stii tu sa faci la momentul de fata (sa redactezi continutul si sa adaugi o poza de pe net), asta pot face si singuri.

In plus, elementele de design folosite la invitatii sunt de obicei imagini vectoriale, asa ca e mai bine sa lucrezi in Illustrator (sau Affinity Designer, echivalentul lui).

Daca au nevoie e tine peste vreo 4-6 luni, atunci ai avea timp sa inveti.
Altfel - putin probabil.

| Dragomir_Cristian_1981 explică (pentru NLS):

Multumesc mult!

| Dismally a răspuns:

Nu, e chiar usor dupa ce inveti putin interfata aia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E mai greu sa lucrezi real, fara adaosuri. E mult mai usor sa lucrezi fake

| Lubeniță38900 a răspuns:

Nici ușor dar nici greu

| bannedMF a răspuns:

Depinde ce IQ ai

| RobyDeLaTandarei a răspuns (pentru bannedMF):

Cu 70 se poate?

| bannedMF a răspuns (pentru RobyDeLaTandarei):

Nu. nu se poate din pacate