| David_Cosmin_1998 a întrebat:

Salutare prieteni! Am terminat clasa a 12-a si nu pot sa ma hotarasc la ce sa dau... Sunt din Targoviste si eu ma gandeam ori la Automatica si informatica aplicata la Universitatea Valahia sau la Informatica la Universitatea Pitesti. Ma poate indruma cineva care a trecut prin ceva de genu?
Argumente pro si contra daca se poate.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai depinde ce te intereseaza. Daca vrei strict partea de software atunci informatica, daca te intereseaza si partea de hardware si inginerie a sistemelor atunci automatica

| Drew43 a răspuns:

Hmm,UniBuc sau Politehnica Bucuresti. Daca pierzi vremea aiurea, barim sa o pierzi cu mai mult folos.Automatizari si calculatoare e programare + ceva hard ( electronica, electrotehnica. )
pe cand Informatica e doar programare.la automatica inveti despre inteligenta artificiala, retele de calculatoare, grafica, tehnologii web, electronica digitala(tranzistori si chestii) si multe alte chestii, unele inutile. Cateva dintre job-urile posibile dupa absolvire:
- Programator C#/Java
- Inginer in industria automobilelor. Am colegi de anul trecut care lucreaza la Continental pe 35 de milioane si fac programele pentru cipurile freescale de la ECU-urile BMW/Volvo/Audi/VW
- Administrator de retea (CCNA este foarte util in cazul asta)

La mate-info inveti algoritmi in prostie, matematica in prostie... evident in mod inutil deoarece daca nu esti vreun geniu sa ajungi mare matematician, in cel mai bun caz o sa ajungi profesor de informatica la un liceu de rahat.
La telecomunicatii / retele software e un pic mai bine insa pe mine nu m-a pasionat. Poti sa te angajezi pe la operatorii de telefonie mobila pe partea de transmisiuni.
La electronica e misto si job-urile sunt destul de multe in domeniu, dar trebuie sa fi foarte bun.
Alege informatica daca vrei sa ajungi profesor.Mult succes in alegerea pe care o sa o faci.