| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa a 11-a, la un liceu tehnic, la profilul tehnica de calcul. Clasa a 9-a si a 10-a le-am terminat la profilul matematica-informatica. Inca de mic mi-a placut sa desenez, am acumulat cunostinte in domeniul acesta, si cand eram in clasa a 9-a, m-am tot gandit la un liceu de arte, undeva la Iasi, sau in Suceava. Dar, timpul a trecut, parintii nu prea au vrut sa tot fac naveta, sau sa stau la un camin, in cazul in care plecam la un liceu de arte. Si chiar ma gandesc ca, dupa ce termin liceul, sa plec undeva la o facultate de arte, nu as vrea sa tin acest talent cu care am fost inzestrat doar pentru mine, sa il am degeaba. Rugamintea mea este urmatoarea : Oricine, care inca urmeaza o facultate de arte, sau care a absolvit o facultate de arte, as ruga din tot sufletul sa fiu informat cu orice despre domeniul acesta. Examene de admitere, sau daca POT intra la o facultate de genul acesta, chiar daca nu am urmat un liceu de arte. Orice imi este de ajutor. Tin sa mentionez ca desenez doar din creion, nu prea mi-a placut in acuarela, sau culori, cu toate ca m-as descurca. Multumesc mult,

1 răspuns:
| reihiuke a răspuns:

Mai ai un an sa cauti.

http://www.studentie.ro/......resti-o328

Uita-te la ce se cere si incearca sa te duci la biblioteca si sa cauti carti despre subiectele care se cer. Spre exemplu "Compozitie cu obiecte". Daca trebuie sa prezinti lucrari in fata unor profesori, trebuie sa stii sa zici si 2-3 cuvinte despre tehnica, etc. Trebuie sa stii niste termeni specifici, nu e suficient doar sa ai talent.

Ai putea vorbi si cu un profesor de desen. El iti poate spune clar si la obiect.