| DarkForestGreen a întrebat:

Salutare TPU, eu sunt desenator, folosesc culori la greu si cand o culoare mi se face mica sau un creion, ajung atat de mici ca nu pot sa le mai tin in mana sau sa le ascut, exista suport de creioane mici pentru a putea fi tinute la fel ca un creion mare si ascutite? Daca da, cum se numeste, unde pot gasi?

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Cîndva existau niște prelungitoare de creioane. Nu cred că mai există acum.
Erau de lemn sau metalice.
Dar se pot confecționa artizanal.
Caută un tub de plastic, cu un diametru de mai puțin de 0, 5 mm mai mare decît al unui creion.Și de cel mult 0.5 mm grosime. Lung de circa 10 - 12 cm.
La unul din capete faci, pe lungime, un canal de aproximativ 1 mm lățime și lung de vreo 2 cm. ( de pe două părți ale tubului, diametral opuse)
Apoi cauți un inel metalic, diametru cît al tubului de plastic și lungime de aproximativ 1 cm și doar vreo jumătate de milimetru grosime.
Bagi pe acest tub capătul de creion rămas (cred că de aproximativ 3 cm lungime, în afara conului de la vîrf).
Acel inel trece peste capătul de sus al tubului și, pentru că există acele două
secționări în tubul de plastic, inelul strînge plasticul care se va îngusta pentru că are cele două canale. În acest fel strînge și creionul, care nu se mai poate mișca.
Și astfel ai făcut un prelungitor la acel căpețel de creion dar îl vei putea ține în mînă ca pe un creion obișnuit.
Poate că m-ai înțeles!
Sănătate!

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia o bucata de tub de plastic de 8 mm. Un creion are 7, 62 mm aproximativ.