| DarkShina5566 a întrebat:

Spuneti-mi si mie care pictor a pictat femei goale?

Răspuns Câştigător
8 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
- Sandro Botticelli
- Nicolae Tonitza
- Theodor Pallady
- Gheorghe Petraşcu
- Ion Ţuculescu
- Leonardo Da Vinci
Pa-pa.

| Dumnezău a răspuns:

Mai toti. laughing
Multe, din cate stiu eu, erau madone sau fecioare si era normal sa fie pictate goale.Semnnificau inocenta s.a.m.d.

Pe langa ce s-a zis, Tizian, Raffaelo, Michelangelo aveau si ei destule nuduri pictate.Parca si Picasso avea "Fecioarele din Orleans" sau ceva de genul asta, unde erau patru femei, facute din romburi si figuri geometrice concave si foarte abstracte.

| MalleusMaleficarum a răspuns:

Uh, mai toţi? Nu ştiu pictor să nu fi pictat măcar un nud de femeie.

Răspuns utilizator avertizat
| Anca2999 a răspuns:

Sandro Botticelli, Nicolae Tonitza, Theodor Pallady, Gheorghe Petrașcu, Ion Țuculescu...

| adywow a răspuns:

Edouard Manet

| DaveMustaine a răspuns:

Nicolae Tonitza:"gratia va fi melodia ritmurilor liniare-iar culoarea:invaluirea simfonica in care va serpui acea melodie"

| BideuSeIntoarce a răspuns:

Sandro Botticeliwinking
Sper ca te-am ajutat.