Întrebare recomandată | TheTimeKiller a întrebat:

Stiti tehnici de modificare a vocii folosite de actor/ventrilogi? Nu vreau programe, vreau tehnici. Ati vazut ca multi actori fac desene in care adopta mai multe roluri( ex Tom Hanks in Polar expres, unde e si controlor, mos craciun si inca cateva roluri).

Răspuns Câştigător
| kissingeras a răspuns:

Si mie mi se pare ca vocea mea se aude la fel, dar nu e asa.Si exista un ceai :special:. Este special pentru ca in loc de apa vei pune 30 ml de zapada si cate un plic de tei si menta, dar trebuie sa il bei repede. Sper ca te-am ajutat dar am si eu o problema.E primul meu cont pe TPU, si vreau prime mea funda.Esti amabil? :*

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ventriloc. Nu ventrilog. Cu C. Nu cu G.

| einenebun23 a răspuns:

Trebuie sa ai talent pentru asa ceva. Degeaba incerci tu din rasputeri daca nu esti nascut cu asa ceva.

| TheTimeKiller explică (pentru einenebun23):

Multi imi spun ca imit bine...depinde de personaj, dar mie mi se pare ca e tot vocea mea...habar n-am daca suna altfel. Cred ca ma voi inregistra ca sa vad diferentawinking.

| IonutBlogger a răspuns (pentru TheTimeKiller):

Modificale cu Adobe Auditon.

| kissingeras a răspuns (pentru TheTimeKiller):

Si mie mi se pare ca vocea mea se aude la fel, dar nu e asa.Si exista un ceai :special:. Este special pentru ca in loc de apa vei pune 30 ml de zapada si cate un plic de tei si menta, dar trebuie sa il bei repede. Sper ca te-am ajutat dar am si eu o problema.E primul meu cont pe TPU, si vreau prime mea funda.Esti amabil? :*

| AdrianFita a răspuns:

Incearca cu heliu!

| MargaretaM a răspuns:

Corzile noastre vocale ne dau timbrul specific vocii noastre, care nu poate modificat complet niciodată. Insă folosind anumite tehnici poți face schimbări remarcabile în felul tău de a vorbi. În primul rând, amintește-ți că vocea ta face parte din personalitatea ta: cantitatea de cuvinte pe minut, expluzarea aerului, cutia de rezonanță, totul depinde cine ești. Se poate spune că există 3 cutii de rezonanță pentru vocea ta, din care rezultă vocea de piept, vorbitul din gât și vocea de cap. Fiecare are exerciții și aplicații specifice. În ansamblu, pentru exercițiile de vorbire, se lucrează pe un text cu obiectivele în față. Exemplu: vorbitul pe o singură respirație, voce de cap, rar și clar. Însă atenție, nu exagera și nu lucra cu vocea mai mult de o oră!