| justinbiebersucks a întrebat:

Sunt singurul pe lumea asta? Sau mai crede si altcineva ca limba romana este violata (la propriu) atat scrisa ("mersi" "dnd") cat si vorbita ("Oh my God!")? De fapt, hai sa luam mai pe larg : cultura romaneasca. Copii sunt viitorul. Daca i-ati intreba de muzica romaneasca, spre exemplu, ei ar spune Puya, Inna (ca doar isi bat joc de propria voce), si desigur baietii mai smecheri care mai cauta vreo doua prietene in plus ar baga acolo "Beii! Romanii sunt varza la muzica" Dar atunci cine e George Enescu? Cu atitudinea asta, sigur ca nu va evolua. Vai, vai... Cel mai tare ma doare de copii. Si mai ales de educatia lor, dar asta e alta discutie.
Vreau sa ne impartasim pareri, mai bune, mai putin bune. Astept raspunsuri.

13 răspunsuri:
| Ruxiii a răspuns:

Din ce ai scris, inteleg ca esti genu' care nu agreeaza "artistii" aparuti peste noapte. unii nici mi'e nu'mi plac dar ii admir pentru ca nu e usor sa ajungi in billboard si sa auzi ca de revelion celebritati au dansat pe muzica ta (ma refer la inna). Nu o suport si nu'mi place.Nici Justin Bieber.In fine nu asta conteaza; ce'mi place mi'e. Dar totusi, nu toti asculta Puya. Cel putin in orasul meu majoritatea asculta balade rock si metal.(excluzand tiganii si manelele)

George Enescu.pfff.fi serios.nici tu nu asculti george enescu sau bach sau mai stiu eu pe cine oh go on.Nu crezi ca te cam dai destept?

| Fallen Angel a răspuns:

Ai perfecta dreptate. Nu inteleg de ce face toata lumea asta. Prescurtari recunosc, fac si eu dar pentru cuvintele care se prescurteaza ca "pentru" asta o facem si la scoala, nu ne trage nimeni la raspndere. Dar acum vad multe alte porcarii. De ce scriu unii ci "ca" in loc de "c" si "y" in loc de"i" s. a? E ceva de ras. Cum ne facem noi tot cu mana noastra. laughing Asta e o prostie din start. Inseamna ca nu ne mai respectam limba si tara. Am atras atentia la cativa care scriu asa dar nu vreau sa imi bat capul cu toti, nu are efect. Cat despre muzica... nu am ce sa zic. Eu nu ascult muzica din tara. De nici un fel. Am zis de multe ori ca nu imi place dar asta e doar asa. sa zic "fite" desi eu nu prea am asa ceva. Dar nu ascult. Imi place muzica din alte tari. Japonia, America, Italia, Franta, in general muzica clasica si rock gothic. Dar nu am zis ca romanii nu se prcep la muzica. Asa cum pot sa cante americanii normal ca pot sa cante si romanii. Da noi ce-avem? Suntem salbatici, idioti sau cum? Ca nu inteleg. Aaaa. da, ca asculta Puya si Bugi mafia (nu stiu daca am scris bine, nu ascult) asta nu e muzica romaneasca. Daca ei asa isi respecta tara am ajuns vai de lume. Cam atat am avut de zis. O seara buna, numai bine!

| adinescu a răspuns:

Ca peste tot in lume sunt oameni care folosesc aceste cuvinte si sunt care nu...sunt copii care asculca cacaturi si care nu asculta si asta pentru ca suntem diferiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astazi i-am spus unei tinere ca a intrat cu bocancii in limba romana si, in general, ma cam "aricesc" catre cei care divagheaza de la norma. Si? Cineva ti-a spus ca exagerezi, ca nici tu nu asculti G. Enescu, si daca ai asculta, oricum nu te-ar crede majoritatea... dar macar asta ar putea sa asculte http://www.youtube.com/user/andrerieutv?blend=1&ob=4#p/u/3/ZKEOR_xWuwg copiii, insa cine sa ii indrume?
Nu ei sunt vinovati, ci lipsa unor modele, puterea exemplului este mare! Vina e in zona adultilor.
Ei sunt frumosi, cu lumea la picioare, capabili sa rastoarne muntii din loc!

| Razvan a răspuns:

Era violata saraca inca de timpuriu. Cel mai bun exemplu:conasul Caragiale.Pai nu toate personajele lui vorbeau o romaneasca plina de greseli gramaticale amestecata cu o franceza stalcita si o italiana imbacsita de parfumuri ieftine?thinking Si totusi e opera literara si tocmai de asta starneste hazulhee hee
Muzica in Romania la ora actuala nu exista.Toti dau copy/paste la ce se intampla in America.Ar fi bine macar daca ar canta intr-o singura limba si corect. Dar in cazul Innei saraca nu stapaneste nici romana, nici englezaoh go on
George Enescu?surprise
Deja vorbeste de lucruri sfintelaughing
Sincer daca copii ar asculta numai Puya si Inna ar fi super. Dar asculta manele.Asa ca dintre doua rele o aleg pe cea mai putin rea
Nu mi se pare normal sa duci un copil de 9 ani tu, ca parinte ca un concert de manele.Am zis concert? Rectific.Muget amestecat cu zgomote de acordeon
Ce sa inteleaga el din nebunia aia in care versurile fara sens, cuvintele repetate la infinit si linia melodica mai mult decat patetica te lasa fara comentarii?thinking

| justinbiebersucks explică:

George Enescu, Puya, Inna sunt doar exemple care intamplator mi-au venit in minte. Daca va deranjeaza de la a intelege mesajul, faceti abstractie de ele. Si muzica e de asemenea un exemplu, sunt si regizori romani si asa mai departe.

cami
| cami a răspuns:

Majoritatea acopera minoritatea. Cateodata stau si ma gandesc, cat de ciudata ma percep ceilalti pe mine. N-as da in ruptul capului un concert (tipul pe care l-a prezentat Dmonik ) pentru o seara/noapte intr-o discoteca infecta, de unde plec cu dureri de cap.
Sunt de aceeasi varsata cu ei, dar nu pot sa-i inteleg; distractie, distractie... dar, distractia poate sa vina si fara bautura sau manele. Eu percep/resimt disctractia ca pe o liniste sufleteasca, o satisfactie la nivelul mental, pe care mi-o poate oferi, in niciun caz puya sau inna. (as fi cinica sa spun ca nu i-am ascultat niciodata; ba da, insa nu-mi lasa nicio placere muzicala ).
Ce pot sa-ti garantez, este ca nu esti (te citez) "singur pe lume", mai sunt multi ca tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De-acord, pana la un punct (pct, sa fiu in trend): jmekerii de care vorbesti tu nu ar zice ''romanii sunt varza la muzica'', ci ''romanii e varza la muzica''. Copiii-s bine, ce(-)ai tu, ca Nestea? Sunt consternat in special de setea de lectura si de cultura a acestora... ce-i drept, au avut si de la cine lua exemplu.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Vai, cum poti sa spui asa ceva?
Copiii au vasta cultura facuta pe "Goagal", impanata cu Hi5.
Cunosc la perfectie cel putin doua limbi STRAINE: romana si messengeriana.
De cultura muzicala, ce sa mai vorbesc? Merge mana in mana cu notiunile de geografie. Ca doar toti au auzit de Fernando de la Caransebes, Jean de la Craiova, Narcis de la Barbulesti (care, mai nou, il tortureaza post-mortem si pe Mozart...de la Salzburg).
Ei...cu cititul stau ei mai prost, asa; ca nici macar o firma nu sunt in stare sa citeasca fara sa se balbaie. Dar, in rest...respecte! Sau, se zice cumva "respecturi"?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca Evanghelionu Brawnian e la facultate, ce sa mai zic? Oare cum isi ia examenele alea? La fel ca EBA, ca si in cazul ei sint uimiti colegii ca ea era cu ei in clasa si ei afla abia dupa citiva ani de la stirile tv ca au fost colegi rolling on the floor

| georgesur a răspuns:

Nu, nu esti singurul, multi insa cred ca au obosit, s-au scirbit, s-au blazat.Tocmai pentru ca asa cum spui:"Cel mai tare ma doare de copii. Si mai ales de educatia lor."un subiect de meditatie este si acela daca "societatea adulta"nu este chiar mai strimba decit acesti copii...

| amor0312 a răspuns:

Hai sa iti zic eu o chestie justin bieber este un exemplu pentru multi pusti chiar daca nu iti place cum canta sau chiar daca nu va place de el, merita admirat NU SUNT FAN! dar daca stai sa te gandesti ca el vor sa fie multi dar nu pot este un copil foarte talentat de aceea a ajuns unde a ajuns.stie sa cante la pian, tobe, chitara, trompeta ca sa va convingeti sunt filmulete pe youtube :* in finesi referitor la inna fata asta e de admirat a fost in alte tari si este recunoscuta ca fiind o foarte buna cantareata...ca de altfel si alti romani foarte talentati si recunoscuti de americani. dar v-ati intrebat vreodata de ce aici romanii talentati nu sunt recunoscuti? pentru ca noi nu suntem capabili de a recunoaste adevaratele talente.ne putem da seama numai uitandu-ne la U Tv si la Kiss. dau un exemplu Anda Adam.oh go on

| shadovv a răspuns:

Este foarte adevarat ce ai scris dar nu cred ca (l am pus intentionat) e rau sa vorbesti cu "dnd, mersi, brb" pe net deoarece informatia trebuie transmisa cat mai rapid si nu ai timp sa scrii romane pe mess... cat despre muzica sigh mi e sila de ce vad la televizor. Eu nu sunt genu sa ascult George Enescu, eu ascult hip hop: SDST, Veritasaga, Parazitii, Nimeni Altu' si vreau sa spun ca aceasta muzica m-a facut sa ma simt roman cu adevarat... si sunt mandru de asta.