| arhiT91 a întrebat:

URGENT! Dau funda! 2 ciobani au 8 litri de lapte. Ei trebuie sa il imparta egal, dar au doua butoaie unul de 3 si unul de 5 litri (goale) in care trebuie sa puna laptele. Cum pot ei imparti egal laptele?(4l si 4l)
Cica e pentru matematica distractiva de clasa a 3a.

Răspuns Câştigător
| CrazzzyA a răspuns:

Pai il impart 4l si 4l, iar cel care are butoi de 3, da un litru peste cap laughing

| arhiT91 explică (pentru CrazzzyA):

Da m-am gandit si eu la asta dar probabil invatatoarea lui fratemiu nu va fi de acord rolling on the floor

| CrazzzyA a răspuns (pentru arhiT91):

Probabil e o problema cu capcana laughing

7 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Logica lui florinm2all este corectă, doar cu observaţia că primul recipient nu este nevoie să fie mai mare de 8 litri.

Răspuns utilizator avertizat
| prima a răspuns:

Acela cu butoiul de 3 l be un l si acela cu de 5 isi ia 4 l ...gata tat egal

funda?

| arhiT91 explică:

Mersi

| F619aa a răspuns:

Unul ia galeata de 3 litri, celelalt cea de 5 si ce e in plus in cea de 5 fata de cea de trei se arunca in rauhappy