| susulica a întrebat:

Va rog ajutati-ma FUNDA garantat!

1.Descrieti un peisaj american,mentionand caracteristicile climei, vegetatiei si faunei.

2. Localizati prin litere cele mai mari orase americane si explicati concentrarea lor, mai ales pe litoralul Oceanului Atlantic(2 argumente)

FUNDA GARANTAT!

Răspuns Câştigător
| Florincrap a răspuns:

Peisajul:unul diversificat,de la munti inalti (in special Hawaii,Alaska si nordul SUA.), la preerii (un fel de stepe de la noi,se gasesc in special in centrul SUA) si chiar desert (sudul SUA,o mare parte din Mexic).
Clima-diversificata si ea: difera de la polara/sub-polara la arida. Ea e de mai multe tipuri in America:desertic,mediteranean,temperat oceanic,etc.
Orase importante:Los Angeles (s-v SUA),Miami (s-e SUA),New York (n-v SUA),Boston (n-v SUA),Dallas (sudul SUA),Chicago(centrul SUA)

Importanta:Los Angeles:industrie cinematografica (Hollywood) si turism.
Miami:transporturi navale,turism.
New York:transporturi aeriene/navale,e centrul economiei americane, turism.
Boston:in special din transporturi navale.
Dallas:sincer, nu stiu.
Chicago:asezarea favorabila fata de Marile Lacuri, transporturi navale, turism.

1 răspuns:
| AndreyTPU a răspuns:

Salut! Nu e voie sa pui intrebari doar pentru ati face tema pentru scoala! Oricum mult noroc!