| paula12andreea15 a întrebat:

Vampirii chiar au existat? De ce vor oameni să devină unu?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista exist, dar recolta de usturoi e din ce in ce mai bogată și mna... Probleme.

| gabicoo a răspuns:

Vampirii chiar există - ei sunt aleșii neamului.

| johnnny123 a răspuns:

"oameni vor să devină unu" pentru că au văzut prea multe filme proaste.

| ReddY25 a răspuns:

Nu cred

| Korkodeln a răspuns:

Povesta cu vampirii "clasici" a fost inventat de Bram Stoker, care s-a inspirat din intamplarea istorica reala cu contesa Erszebeth Batory din Transilvania
https://ro.wikipedia.org/wiki/Elisabeta_B%C3%A1thory
Pe atunci aristocratii se ocupau si cu magia neagra si criminala asta omora fetele tinere sarace si facea baie in sangele lor ca o vrajitoare i-a spus ca asa ramane tanara. Evident, fiind o buna crestina (ha) se spovedea la pastorul familiei si asta era obligat sa tina "taina spovedaniei" pana n-a mai rabdat si s-a plans la curtea regelui (dementa era din familie regala), asta a trimis un alt nobil sa o ancheteze si ca sa nu faca scandal in familia regala, au declarat-o nebuna si au tinut-o inchisa pana a murit.

Tot un personaj istoric real a fost domnitorul Vlad Dracul, fiul lui Mircea cel Batran si tatal lui Vlad Tepes:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Vlad_Dracul
Decorat de occidenali cu Ordinul Dragonului pentru fapte de vitejie impotriva Imperiului Otoman. Evident, asta saracul s-a ales cu porecla "Draculea" de la popor, pentru ca aia habar n-aveau cu ce sa mananca dragonii.

Stoker a "mixat" cele doua personaje istorice si a iesit Contele Dracula din Transylvania, personaj complet imaginar, dar cu succes la domisoare, atunci si acum.

Oamenii vor sa devina vampiri pentru motivul principal: esti nemuritor cata vreme sugi sange si ai puteri magico-psihice si dai gagicile pe spate, care gagici le faci sa se indragosteasca de tine si nu le sugi complet, strangi mai multe si le tii pe langa casa ca gainile si le sugi cate putin. Plus ca sunt topite dupa tine si fac tot ce le spui sa faca fara comentatii, cine n-ar vrea astawinking.

| Theo94 a răspuns (pentru Korkodeln):

Termenul de vampir este mai vechi de cat romanul "Dracula" de Bram Stoker din 1897. Creaturi vampirice dar cu alta denumire exista in mitologiile, culturile antice.

Bram Stoker a popularizat termenul de vampir mai ales in europa si cred ca a creat tipul de vampir european clasic sau doar la pupularizat.

| DragosDeLaDabuleni a răspuns:

Salut crestine! King vamp nu este in biblie asa ca vampirii nu pot exista! In loc sa apui intrebari pe TPU mai bine citeste biblia!