| AlexCris a întrebat:

Viata de dupa moarte.

Buna seara/ziua tuturor.
Ce imi puteti spune despre aceasta mini teorie.
Doresc cat mai multe pareri pro/contra.

Sa incepem cu inceputul :
Moartea si momentul in care omul are viziunea de dinaintea mortii.
Exemplu: O persoana aflata la marginea peronului se decide sa isi puna capat zilelor...El este constient de sine insusi daca are ochii inchisi?
Sa zicem ca suntem mai constienti de noi daca avem ochii deschisi decat daca avem ochii inchisi, deoarece: omul cand tine ochii inchisi nu stie pe unde calca, ce apuca, sau unde se afla. In teorie este inconstien.
Buna.Revenind la caracterul nostru aflat langa peron.

El cade/se arunca in fata metroului, moare.
In momentul acela presupunem ca spiritul lui iese din corp, nu inainte de a avea aceea viziune care tine cateva mili-secunde.
Aici putem deduce 2 posibilitati.
1- In aceea fractiune de secunda el poate sa inceteze ori ce existenta in acel timp-spatiu, in care corpul lui moare iar sufletul sa ajung intr-un punct 0 "punctule 0 - este acela in care suntem fetus" asta insemnand ca se afla intr-un alt timp-spatiu de cel in care el a murit.
Reincepand o viata noua.

A 2-a varianta: El moare iar sufletul lui iese din corp si se vede pe el, dar este constient de ceea ce il inconjoara si ce s-a intamplat cu el, fiind blocat intr-un timp-spatiu paralel, acum el poate calatori "zbura" unde doreste, doar nu poate parasi acel timp-spadiu fiindca fiinta lui poate sa inceteze a mai exista.
Dar mai exista o varianta, in care el este tras inapoi in corp de dorinta de a trai sau mai bine zis de viata, "i se ofera o a2-a sansa", acum sa zicem ca el intra inapi in corp inainte ca el sa se arunce/sa cada in fata metroului/trenului inainte cu 1 minut, el din acel punct se poate afla in acelasi timp-spatiu ca in momentul decesului?, sau isi continua viata intr-un alt timp-spatiu? similar cu cel al decesului...

Si acum:
In prima varianta...
Cat la % din toata informatia acumulata de el a fost transferata catre noul corp, cat la % din sentimente au fost transferate in coul corp, si cat la % din ceea ce am zis eu sa nu fie o aberatie si poate o baza a unei teorii relativ adevarate...

Stim ca tot ce ne inconjoara este materie indiferent ca este sub forma de literatura, sentimente, auz, vaz, simt s-a.m.d... cat la % din toate acestea se pot transfera in noul "noi" incat sa trecem prin acel moment denumit deja vu?

Răspuns Câştigător
| Cazacu_Sorina_1971 a răspuns:

Dupa moarte ne ducem in aceeasi dimensiune in care ne ducem si cand dormim, adica in astral. Deci acolo avem acelasi grad de constiinta pe care il avem in timpul visului, adica aproape nul.

Chiar si in stare de veghe, constiinta de sine este aproape nula la omul modern. Sunt foarte putini cei care se vad pe ei insisi o data iesiti din corpul fizic, si inca mai putini cei capabili sa faca ceva voluntar in timpul asta. Majoritatea experientelor relatate indica o lipsa totala de control asupra actiunilor, in afara poate de alegerea de a se intoarce in corpul fizic - desi in multe cazuri omului i se spune direct "nu ti-a venit timpul, mars inapoi".

In afara de asta, sinuciderea aduce o karma destul de grea in viata urmatoare - se pare ca oricat ar fi de grele experientele vietii, daca asa ne e scris/programat, e musai sa trecem prin ele, iar daca refuzam, suntem penalizati!

1 răspuns:
| Skippy223 a răspuns:

Momentul acela denumit déjà vu este doar o "eroare" a creierului. Constiinta nu depinde de vedere. Un om orb este inconstient? Un om paralizat este inconstient? Deocamdata nu stim de unde provine constiinta, dar putem sa ne dam seama ca nu depinde de vedere.

Sa incepem:
Ce vrei sa spui cu "viziunea de dinaintea mortii"? Momentul acela cand ne amintim parti din viata noastra inainte sa murim?(Am sa presupun ca te referi la asta).

1) De unde ai ajuns tu la concluzia ca fetusul este intr-un alt timp spatiu? Ma rog, trecem peste asta. Nu avem nici o dovada care sa demonstreze existenta unui suflet. Tu vrei sa spui ca sufletul iese din corp, dar intr-un alt univers (unul paralel?) si devine un fetus dupa care isi continua o alta viata?
Cam multe speculatii bazate pe alte speculatii.

2) Daca sufletul se duce intr-un alt univers paralel, atunci cum este tras inapoi de corp? Traverseaza universul paralel, se teleporteaza? Si daca corpul este teoretic "neinsufletit", cine trage sufletul inapoi?

"Cat la % din toata informatia acumulata de el a fost transferata catre noul corp?"
?

"cat la % din sentimente au fost transferate in coul corp"
?

"si cat la % din ceea ce am zis eu sa nu fie o aberatie si poate o baza a unei teorii relativ adevarate"

Definitia unei teorii:
Răspuns sau soluție la o chestiune filosofică sau științifică, bazată pe dovezi și coordonată sistematic cu alte răspunsuri într-un întreg doctrinar; interpretare bine întemeiată a dovezilor.
Cee ace ai propus tu nu este o teorie.
Prima etapa in a propune o teorie este observarea.
1. observația – vedem că se petrece un fenomen, observăm cât mai multe caracteristici ale acelui fenomen.
Nu vedem nimic, nu observam nimic, nu stim nimic. Imi pare rau, ideea ta nu poate fi demonstrata, nici refuzata, la fel ca si religia.