| BDorin a întrebat:

A inmatriculat cineva un Seat Ibizza 1.9 SDI din 2001 euro 3 in 2014?
Deoarece taxa de prima inmatriculare s-a modificat pe 7 ianuaria si a intrat in vigoare odata cu noul cod penal.

Daca da, as dori sa stiu cat a platit taxa, nu ma intereseaza restul taxelor care sunt pe la primarie sau cec.

9 răspunsuri:
| Maioru a răspuns:

Masina este adusa acum si vrei sa afli taxa? Deci,dai pe site-ul ANAF la calculatorul Timbrul de mediu si completezi:anul fabricatiei, data primei inmatriculari, norma de poluare, emisia de co2, capacitatea cilindrica si afli taxa.Cei de la RAR nu au cum sa-ti treaca altfel de Euro decat cel care este trecut in briful de germania.Eu zic sa nu-ti faci probleme in privinta asta, masina sa arate si sa mearga bine sa treci de RAR.

| BDorin explică (pentru Maioru):

Am inmatriculato deja

| figaro a răspuns:

Buna,personal nu am imatriculat dar poti afla cam cat tear costa http://www.automarket.ro/taxa-auto/
Aproximativ 475 euro
Emisi aprox 127 g/km sau te poti uita in certificatul masini daca e trecut daca nu te duci la o statie itp sa iti treaca, costa doar 50 de lei (ai tu grija sa iti iasa gazele cat mai mici, motoru cald motorina aditivata etc)

| BDorin explică (pentru figaro):

Am folosit toate calculatoarele posibile. cam toate zic aceeasi suma sau o suma asemanatoare.

Emisiile are trecute in carte de 135

dar in privinta asta scade doar cativa euro. si depinde si de cursu valutar din ziua in care platesc taxa

| BDorin explică (pentru figaro):

Problema nu ar fi emisiile ci cei de la rar sa nu fie magari incat sa o treaca euro2 ptc am intalnit cateva cazuri de genu printre prieteni.

| figaro a răspuns (pentru BDorin):

NU!,nu ar avea voie, doar daca cand fac ei testul iti depaseste cu mult norma de poluare, iti recomand sa te duci cu ea tot asa "curata" (motorina aditivata, motorul cald, si umbli cu ea turata sa iti iasa toata calamina de pe "sitem" laughing sau si mai simplu la orice staie RAR sunt cateva persoane care pentru o suma modica tio trece si euro 4.

| BDorin explică (pentru figaro):

Maine dimineata ma duc sa ii fac raru laughing mai intai o turez eu vreo 20 min laughing

| figaro a răspuns (pentru BDorin):

Si ce ai rezolvat pana la urma?big grin

| BDorin explică:

Ma costat asa:

430 - Rarul
37 - Certificatul
84 - Placutele si nr preferentiale
67 - Fiscalul de la impozite
2300 - Taxa de mediu
30 - Dosarul
30 - Traducerea actelor de Germania