| anonim_4396 a întrebat:

Acum ceva timp la mașina mea aveam misfire pe cilindrul 2, am schimbat bujiile (aia care venea fix pe cilindrul acela părea bulită) și am crezut că am scăpat de problema.
Azi iar misfire (Martor check engine care flâncâne, vibrații, pierdere de putere), știu că atunci când martorul de check engine se stinge și se aprinde înseamnă că, catalizatorul are de suferit așa că dacă tot eram aproape de casă am lăsat mașina într-o parcare și am mers pe jos acasă.
M-am dus mai pe seară să o iau și am văzut că nu mai am martor de check engine și mașina merge bine.

Întrebarea mea este: dacă mă duc la cineva să mi-o scaneze ca să aflu dacă e același cilindru merge scanată din moment ce martorul s-a stins? A rămas eroarea undeva în computerul mașinii?

2 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Verifica cu mare atentie daca sunt oxidate contactele fishelor de inalta tensiune ( posibil sa ai contacte imperfecte )

| xerxes1 a răspuns:

Eroarea ramane stocata in memorie.
Ar trebui inlocuite fisele iar daca defectul se repeta inlocuiesti si bobina de inductie.
Asa arata.
https://www.olx.ro/......887PZ.html