| bendl a întrebat:

Alfa romeo 156... 1.9 jtd 2001 sau renault symbol 1.4 i 2003? ce ziceti? va rog sa imi dati sfaturi avand in vedere si o eventuala intretiere a masinii si durabilitate, fiabilitate tot ce se poate, nu ma intereseaza inscrisul in Romania

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Alfa romeo nu e deloc o masina fiabila, mai ales ca are deja 12 ani.

renault - piese ieftine, motor mai mic taxe si asigurari mai mici, motor fiabil, intretinere mai ieftina, mai tanara cu 2 ani

12 răspunsuri:
| AgathaRo a răspuns:

Renault scump rau la piese si manopera. Iar marca italiana nu stiu prea multe despre ea.

| Florian20405 a răspuns:

Sincer sa-ti spun cea mai buna alegere ar fi sa iti iei o masina nemteasca sau japoneza. Volkswagen,Audi,Skoda, Seat, Mitschubitshi, Subaru, Toyota etc.Dar intre cele doua masini as merge cu cea mai mare incredere pe 1.9 jtd alfa cu toate ca nu-s foarte fiabile insa e altceva. Sper ca am ajutat, bafta!

| marcous a răspuns (pentru Florian20405):

Aoleu, m-ai innebunit cu masinile nemtesti, parca ai fi dealer de asa ceva si alta nu.
Nu toata lumea isi permite masini nemtesti... Ca idee, daca as avea bani, as opta pentru o masina americana (sunt chiar mai fiabile si mai bine dotate decat cele nemtesti, si in plus mai ieftine)
Recomand Chrysler, Cadillac, Lincoln, Ford (dar versiunea americana, nu porcariile astea facute in Europa care sunt la nivel de Logan, asta ca tot nu-ti plac tie), Chevrolet (la fel ca al ford, in niciun caz nu porcariile facute in Coreea cum ar fi Alveo sau Kalos sau chiar Vauxhall sau Dodge.

| Florian20405 a răspuns (pentru marcous):

Stai linisitit pe tine nu te-am innebunit!winking Prietene eu zic ca sunt cele mai bune masini din lume! vrezi sa zici ca Chevrolet e mai tare decat Bugatty, Audi, Vw? Prietene sunt ff fiabile si la putere numai vorbesc un touareg a facut un Chevrolet din ala american la tractiunewinking deci calmo calmo nu sunt mama mama, Ford nu prea e cine stie ce happy sunt bune dar nu mai bune decat nemtoaicele si japonezele tongue
1-Nemtii
2-Japonezii
3-Americanii

| marcous a răspuns (pentru Florian20405):

Am avut un Chrysler ES acum vreo 15 ani.
http://carphotos.cardomain.com/ride_images/4/511/1509/38775754002_large.jpg

L-am tinut 5 ani de zile, timp in care singura problema a fost la tempomat (problema pe care am remediat-o la service)

Am avut un Audi 5000 (cumparata cu banii care i-am luat pe Chrysler, direct din Germania) Era un model ''smecherit'' avea piele, faruri patrate pe fata, cutie automata si aer conditionat climatronic, etc. Era produsa in Germania. Probleme ca cu masina aia n-am mai avut niciodata... S-a stricat pompa de benzina, s-a stricat servo, s-a spart rezervorul de lichid de frane, s-a stricat cutia automata, aerul conditionat baga freon. N-am tinut-o decat 2 ani.
Uite poza cu modelul:
http://static.cargurus.com/......12997.jpeg
In schimb, am condus foarte mult timp un Audi 80 de la firma, si masina mergea impecabil (fara nicio problema)
Ultima masina nemteasca care am condus-o a fost un Pasat B3 1.6 TDI. Cred ca cea mai puturoasa masina din cate am avut pana acum, pana o puneai pe sosea inchidea la non-stop.
Probleme si cu ea, s-a rupt un suport de la motor pe soselele patriei, s-au infundat injectoarele cu motorina proasta din Romaia am fost si lovit (am reparat-o si-am vandut-o)
Urmatoarele 2 masini au fost un Matiz nou (2005) si Logan (2007) 1.6 16v (de care sunt foarte multumit). Amandoua au fost intretinute, amandoua au pana in 50.000 km la bord si nu am avut probleme cu niciuna (am schimbat doar consumabile)
Concuzia : Este mult mai bine sa ai o masina noua decat o masina veche, indiferent pe unde este facuta.

| bendl explică (pentru Florian20405):

Nu sunt adeptul masinilor germane, am muncit acolo am condus asa un transporter(nu mai stiu ce motor avea) oricum aveam 16 ani vechime si a cedat repede.un audi a4 2003 2. 5tdi quattro, am mers intre Koln Frankfurt A4 poate stii, constant cu 240 pana a cedat turbo dupa numai 35 de km, si intr-un a3 2001 ma scutura de parca eram in caruta, un passat din 2001 nu ma simteam deloc confortabil, nu au fost masinile mele, fie ale firmei fie ale cunostintelor, cert e ca nu sunt deloc multumit de masinile germane, m-am simtit excelent intr-o mazda premacy, si un golf 5(singura exceptie germana) insa unde locuiesc eu in Romania nu dispunem de cele mai bune drumuri, sunt acasa doar 3 luni pe an insa nu vreau as nenorocesc masina in acele 3 luni, am nevoie de o masina care sa imi reziste la drumuri de 1200 km de 4 ori pe an plus 150-200 zilnici facuti pe autostrada, cu opriri bineinteles pentru ca e in interes de serviciu
nu am nevoie de masina mare, nu maina de consum, locuiesc in Praga un oras destul de aglomerat.asa ca am nevoie de ceva care sa faca doar fata aici, eu ma gandeam sa optez cam 60% in favoarea renaultului, din 2 motive, am avut un renault 19 in urma cu 2 ani., vechi.de o varsta cu mine, era 1991 fabricatie a mers excelent, insa am parasit Spania si a ramas acolo, si acum aici, cunduc masina firmei un citroen zx 1994, 1.4 benzina, merge bine, absolut normal, un mare minus ar fi consumul, 9 litri mixtsadenorm stiu, dar e masina veche, insa se comporta excelent pe drum, inclusiv la 150 km\h pe autostrada, si in urma cu o luna am condus o xsara 1.9 tdi,se misca minunat,avea forta si se conducea excelent, plus ca avea o pozitie foarte lejera de condus, deloc obositoare, deci:un plus pentru masinile frantuzesti, ce ma sfatuiesti acum? cat despre cele germane, singura excelenta a fost un sprinter din 2007 cutie hidramata, 3.5 motorina, era foarte buna masina, insa e prea mare, deci ce sa fie, alfa sau renault, doar astea 2 posibilitati

| Florian20405 a răspuns:

Marcous am avut si matiz si loganwinking noi.Am avut probleme destul de mari ce sa zic nu critic mult masina romaneasca dar nu e cine stie cewinking.La matiz e foarte prost in accidente am fost implicat in 3 accidente si de abia am iesit (nefiind eu de de vina) la logan bobine+buji+capete de bara+bucsaraie s-au dus la 40.000 km 1.6 mpi 90 cai.La 110.000 km directia a fost pa, l-am vandut la 130.000 km din 2005 1.900 de euro acum 1 an jumate.La matiz am stat ceva mai bine la bagat bani in ea adica nu a cerut multe anul 2007, l-am vandut lovit ff rau la 40.000 km 1000E+dauna toatala am ajus la 3100 de Euro.La matiz in primul rand lenevitatea era punctul lui forte si la logan la fel insa se tinea un pic mai bine.Detin Skoda si Volkswagen in momentul de fata si sunt multumit le-am cumparat secound din Germania, in afara de consumabile n-am bagat bani in ele, bine am mai cumparat niste jante de aliaj si porcarii.Deci de abia acum am vazut ce e masina nemteascawinking. Oricum iti urez bafta si sa nu treci prin ce-am trecut eu cu cele doua masiniwinkingam bagat bani o groaza si n-am scos la ele nimic.

| marcous a răspuns (pentru Florian20405):

Eu imi fac treaba cu ele: merg la munca, car alimente din oras pana acasa si mai plec in excursii in tara. Nu-mi trebuie pentru mai mult. N-am ajuns inca la 100.000 km cu Loganul ca sa vad cum se mai tine, dar pana acum n-am ce sa-i reprosez. Din tot ce am condus pana acum, Loganul este intr-adevar la nivel de masina (chiar mai buna decat multe, poate si din cauza ca e mult mai noua) are ABS, servodirectie, i-ar fi trebuit un ESP pentru ca este MCV si cam pleaca de fund cand e plina si iau curbele brusc (dar asa se intampla cu toate masinile fara ESP)
Bujii am schimbat la 36.000 km, dar am inteles ca asa este normal.
Matizul nu prea e masina de sosea, te cam sufla vantu la viteza (nu mai vorbim cand treci pe langa un tir) iar de depasit ma chinui si singur in masina. Daca MCv-ul are 105 cai Matizul e... mai mult caruta. Nici eu nu-s foarte multumit de el (este o masina rudimentara) dar pentru cat mai valoreaza acum nu-mi permit s-o vand (Raman fara o masina si nu stiu daca iau mai mult de 1000 Euro, iar bani sa iau altceva n-am. Asa, stiu ca e intretinuta si nu a avut probleme)

| Florian20405 a răspuns (pentru marcous):

Da e diferenta intre matiz si logan na 55 de cai cu 105 cai putere dubla dar si loganu la putere nu e cine stie cewinking.In depasiri tragi calumea de matiz si la urcari mai ales daca ai AC. am mers cu matizu 170 da tras de el calumea.de la 100-110 incepi sa tragi de el calumea...acum eu am skoda si e o diferenta enorma intre ce am avut si matiz si logan, renault etc...happy

| Al99 a răspuns:

Mai cauta.

| Andrei_Gamalau_1995 a răspuns:

Nicuna dintre ele nu ii prea buna, dar daca ie sa alegi, mai bun ar fi reno-ul

| WYP a răspuns:

Renault symbol - pro: intretinere, fiabilitate, mai rapida ..contra: durabilitatea

Alfa romeo 156 - pro:durabilitatea. ..contra:intretinere si fiabilitatea gasesti si piesele mai greu daca este ceva

renault este mai bun