| mat31new a întrebat:

Am 14 ani si sunt interesat de atv-uri. Am gasit ca se poate lua carnet cat. b1 la 16 ani dar la aceasta categorie se poate conduce tricicle sau cvadricule cu masa proprie peste 400 dar nu mai mult de 550kg. exista atv atat de mare? eu nu am gasit... cineva zicea ca daca te opreste politia nu are cum sa stie ce greutate are atv-ul tau, nu as vrea sa risc.

Î1 - este atv asa de mare la noi in tara?
Î2 - merge smecheria cu politistu nu stie greutatea?
sau mai bine sa astept pana fac 18 si iau b-u...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Da, exista. 2.Nu merge, chiar daca nu stie de moment poate afla foarte usor, in certificatul de inmatriculare scrie greutatea proprie a vehiculului. Faci cum crezi. Numai bine!

1 răspuns:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Autovehiculul cu trei sau patru roti având masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cmc sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h.
Persoana care solicita examinarea in vederea obtinerii permisului de conducere trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:sa aiba varsta de cel putin 16 ani impliniti, pentru subcategoria B1.
Pregatirea candidatilor care solicita obtinerea permisului de conducere valabil pentru categoriile sau subcategoriile A, A1, B, B1 si BE poate fi efectuata si de catre instructori auto independenti.

Si singurul avand masa peste 400 de kg este Arctic Cat 700 TRV Diesel, care are 403 kg modelul 2011, celelalte au 400 kg fix! Unde ati vazut ATV peste 550 kg in talon si tu si dn. Ioandelasal eu nu stiu. De obicei nu spune nici un militian nimic daca esti cu orice ATV si ai B1 deci stai chill!