| darky01 a întrebat:

Am 16 ani si vreau sa dau de carnet la 18 ani (stiu ca poti si de la 16 pe microcar dar nu sunt interesat). Pentru cei care au luat carnetul, cat de greu este? Poti sa il iau daca sunt genul mai fricos? Mai fricos in sensul ca imi este frica sa nu fac vreo greseala si ma gandesc tot timpul ca daca fac greseala aia. Astept raspunsuri serioase.

8 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Ba eu nu voiam sa dau de carnet.
Pana la urma la 21 de ani am decis ca am nevoie.
Idee este ca de 3 ori am dat ( orasul ) la test a fost spalaceala de buci ( citeste este pe bune )
Cu timpul... o sa fi din ce in ce mai stapan pe tine.
Sfat : nu cere ajutor instructorului ( faci tu sa simti masina )
2 nu te grabi... ( mergi constant la 40 la ora )
3 mereu la 50 m de trecerea pietonala, treci pe liber masina ( o sa ai nevoie mai incolo, dezvolti treaba pe cont propriu fara instructor )
Mergi intr-o parcare cu maskna privata ( folosesti doua tipuri sa intelegi mersul )

| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Eu am luat carnetul recent asa ca te pot ajuta cu niste sfaturi.
In primul rand, la sala eu unul am luat-o fara sa citesc cartea(doar chestionare), incepusem sa le fac cu 3luni inainte sa fac 18ani.
La oras, e putin mai complicat. Dar sfatul meu este sa nu ai emotii. Mereu inaintea trecerilor de pietoni sa incepi franarea. Chiar daca nu e nimeni pe trecere, nu stii cum e vreun kamikaze.
Foloseste treapta 1, 2(mai mult a2a), mai mereu.
Chiar daca cineva iti ofera prioritate, tu nu te duci! Acel cineva poate sa iti taie fata, intentionat vazand ca dai examen.
Chiar daca ai STOP, si nu vine nimeni, tu opreste-te, stai pana zice politistul la pleci(la fel si sensurile giratorii), trece timpul mai repede stand.
Inainte sa ajungi la semafor, dai masina pe liber cu cativa metri in fata (50m)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Începătorul988):

Adică să nu folosească a-3-a deloc?straight face

| Începătorul988 a răspuns (pentru anonim_4396):

La mine nu a fost cazul. Maxim 30/40. Si stateam pana imi zicea politistul "hai baga-te"

| Liviu a răspuns (pentru Începătorul988):

Numai vobi prostii, cum sa zica politistu " hai bagate " cu camera pornita? in secunda 2 il da afara din politie.Nu iti vorbeste nimic politaiu, decat 'stanga' sau 'dreapta' formula lui este." In urmatoarea intersectie facem la stanga" iar in cazu in care nu 'maraie' nimic, mergi inainte!

| Începătorul988 a răspuns (pentru Liviu):

Nu vorbesc prostii. Stateam exagerat de mult, ca sa treaca timpul examenului. Stateam ca sa fiu sigur ca ar avea timp si 2/3camioane. Nu avea rost sa ma grabesc.

| Liviu a răspuns (pentru Începătorul988):

Specifica si faptul ca te-a taxat pentru asta, mie instructoru mi-a zis clar.Mergi normal, daca tragi de timp te penalizeza pentru evitare.La fel si daca eviti sa depasesti

| Începătorul988 a răspuns (pentru Liviu):

Nu m-a taxat. Am fost taxat pentru un stop, pe care nu l-am vazut(si polistitul a recunoscut ca nu este bine pus, ca e prea departe de intersectie), si pentru ca am uitat sa semnalizez depasirea. Dar am luat minim pentru amandoua. Am fost respectuos si politistul a punctat pentru asta. Heheh happy