| MihneaAndrei6000 a întrebat:

Am 18 ani, am luat recent permisul de conducere aş vrea să va întreb ce maşina recomandaţi pentru un începator? am vorbit cu tata şi a zis ca îmi ia ce maşina imi doresc eu nu conteaza preţul dar nu vreau una puternica şi nu prea ştiu cu maşinile

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Un Opel Astra H 1.6 sau 1.8 benzina cred ca ar fi perfect pentru un incepator, pentru ca:
-pleaca usor de pe loc, desi nu e diesel
-este o masina solida/fiabila, cu piese ieftine
-are dimensiuni normale, nici supozitor, nici S-class
-merge si in oras, si la drum lung
-are un nivel de siguranta foarte bun
-are calitate chiar buna interior-exterior
-daca o pocnesti sau o strici, te costa la fel cat te-ar costa si cu o Dacie, o repari in cateva sute de lei.

Pe la 2000-2500 euro gasesti asa ceva, si te intereseaza doar chestii de baza la ea: benzina, nivel ok de ulei, taxe la zi si o revizie la 10. 000km.

In timp ce iti faci treaba cu ea, iti faci o idee despre ceea ce ti-ai dori in continuare, de la urmatoarea masina. Multi sar de la Opel direct pe BMW laughing

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Una foarte mica 1.4 sau 1.6 cmc si cat mai veche posibil, fiindca in primii 2 ani abia inveti sa sofezi, sa o parchezi, sa capeti reflexe si cu siguranta o vei lovi, julii, zgaria.

| TimberWolf a răspuns:

''am vorbit cu tata şi a zis ca îmi ia ce maşina imi doresc eu nu conteaza preţul''
Foarte rau, ar trebui sa te trimita la munca nu la gonit pe strazi, la 18 ani ai numai bazaconii in cap, bolid iti mai trebuie.

| suntserios a răspuns (pentru TimberWolf):

Da de unde știi tu ce are omul în cap?

| TimberWolf a răspuns (pentru suntserios):

De unde sti tu ca nu e asa? in fiecare zi sunt stiri cu adolescenti teribilisti care omoara oameni nevinovati cu bolizii cumparati de mami si tati ca de, printul/printesa trebuie sa conduca.

| suntserios a răspuns (pentru TimberWolf):

Da 1 caz la 100.000 sau cate?

Așa putem afirma și că userii de pe net cu nickname de animale au probleme cu mucii, asta nu înseamnă că ai ai tu pana la proba contrarie.

| TimberWolf a răspuns (pentru suntserios):

Aoleu, domnul stie tot, ma omori!

| adryang78 a răspuns:

E foarte bine să eviți mașinile de putere, ca începător. Asta dovedește că ai simț de răspundere, bravo!
Opel Corsa, Skoda Fabia, Peugeot 206 sau 207, astea sunt câteva sugestii bazate pe experiența personală. Au consum decent, sunt fiabile și relativ ușor de întreținut. Eu sunt adeptul motorizării pe benzină, dar aici e vorba de gusturi. happy
Orice mașină ai lua, s-o stăpânești sănătos și fără incidente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacia Logan roșu-https://youtu.be/hx7Fr6_v1gw?si=DeqlfRcOVcA4V9PX

| Dragobeta a răspuns:

Dintre toate cunostintele mele cu bani, toti si-au luat prima data (lor, sotiilor, copiilor) masini deja rodate, ieftine. Motivatia? O vor forta, brusca, pana invata sa conduca cu adevarat. Si nu merita sa strice o masina noua si buna.
Daca tata zice ca nu conteaza pretul, poate lua o masina rulata, apoi cand tu stapanesti volanul, sa o vanda, sa puna diferenta si sa-ti ia o masina noua si buna.
Drumuri fara evenimente sa ai!