| IonutSxz a întrebat:

Am achizitionat un subwoofer gzrb 30 spl de 700 rms si o statie gzia 1. 2000 d, e posibil sa fii fost inselat pentru ca la 600 rms sau si putin mai jos se aude distorsionat, l-am luat de la un patron de la firma Avland din Bucuresti. Nici nu pot sa l demontez ca are grile de protectie. Funda

Pioneer mvh 320 bt casetul
Renault symbol 2007

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Difuzorul trebuie sa aiba puterea (la care rezista) de CEL PUTIN 3 ori mai mare decat puterea electrica scoasa de amplificator (in Wati).
In caz contrar distorsiunile vor fi mari (din cauza frecarii membranei) si difuzorul se poate strica!

| IonutSxz explică (pentru Bula):

Pai statia are 1800, aproape de 3 ori mai mare decat difuzorul, eu zic ca e ok

| Bula a răspuns (pentru IonutSxz):

Statia trebuie sa fie de cel putin 3 ori MAI MICA decat difuzorul!
Puterea scrisa pe difuzor inseamna PUTEREA MAXIMA la care rezista difuzorul, timp de 1 minut.

Tie iti trebuiesc difuzoare de MINIM 5400 (sau mai mare), sa nu distorsioneze si sa reziste puterii.

| IonutSxz explică (pentru Bula):

Mi se pare ciudat. Am o statie de 4 ohm pe acasa de 350 rms. O sa incerc si cu aia

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Si ce vrei sa afli, mai exact?
Ti-a montat sculele cineva cu experienta, le-a reglat corespunzator, a spus ca este ok configuratia, dar amplificatorul nu este bun?
Ce vrei sa vezi in statie, daca sunt toti wattii acasa? laughing

| IonutSxz explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mi am montat totul singur. O sa merg si la un specialist, mie imi este sa nu mi fi dat alt difuzor mai slab