| UnAltAnonimCelebru a întrebat:

Am ambr3ajul pe ducă, și a început evacuarea (sport)sa nu se mai audă. Plus când motorul e cald la ralanti se tureaza la 1000. Oare sa fie de la ambreiaj?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu au legatura una cu alta.
Trebuia sa zici si utilajul la care se intampla toate astea, dar ambreiajul este componenta 100% mecanica, nu comunica in nici un fel cu motorul, nu ii controleaza turatia, nu ii schimba zgomotul.
Deci ai carburator dereglat sau sonde/clapete defecte, pe langa ambreiajul defect. Zgomotul diferit poate fi tot de la carburator sau injectie/sonde, daca motorul merge cu un amestec gresit, probabil prea bogat. S-ar putea sa gasesti si bujiile negre.