| Culturism69 a întrebat:

Am avut masina parcata la Kaufland iar cand m-am intors m-am ales cu o zgarietura de vreo 5-10 cm pe aripa dreapta spate.
Daca cer inregistrarile camerelor de vedere ale magazinului si aflu numarul celui care mi-a zgariat-o cu ce se poate alege acesta daca ma duc la politie?
Amenda?
I se suspenda permisul?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu va fi sanctionat. Poti solicita de la el doar repararea prejudiciului.

| Culturism69 explică (pentru Ioandelasal):

Citisem undeva ca se interpreteaza ca ''Fuga de la locul accidentului'
Si nedeclararea accidentului in termen de 24 de ore la Politie.
Bine, o zgarietura si un luat de vopsea nu poate fi numit accident dar.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Culturism69):

In OUG 195/2002 (Codul rutier) prin accident se intelege altceva decat o zgarietura in parcare si nu este fuga de la locul accidentului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum de ai luat permisul daca nu stii ca neanuntarea accidentului in termen de 24 ore daca nu se face amiabila inseamna suspendarea permisului?

| Culturism69 explică (pentru suntserios):

Anuntarea accidentului care s-a soldat cu victime dar nu o zgarietura minora intr-o parcare din care au rezultat doar bunuri materiale.

| suntserios a răspuns (pentru Culturism69):

Mai invata un pic de legislatie si incepe cu ART 79 si ART 100, alineat 3 paragraf g din codul rutier si pe urma mai iesi cu masina in trafic.

| OldSoul a răspuns:

Cel mai probabil va primi amenda si va suporta consecintele.
Pana la urma si o zgarietura, sa fie, dar e 100 € de revopsit un element, plus ca sunt destule sanse sa nu mai iasa culoare cum a fost, dar daca totusi e o masina mai scumpa e o paguba destul de mare.
Cel putin aflii numarul de inmatriculare si ocazional te ocupi tu de masina respectivului.

| blAster85 a răspuns:

Important ar fi sa suporte cheltuielile revopsitului(aripei)incearca poate obtii ceva dar nu cred ca se complica politia pentru atata.

| Culturism69 explică (pentru blAster85):

Citisem undeva ca se interpreteaza ca ''Fuga de la locul accidentului'
Si nedeclararea accidentului in termen de 24 de ore la Politie.
Bine, o zgarietura si un luat de vopsea nu poate fi numit accident dar.
Se inteleg asigurarile, cel mai probabil intr-o intelegere amiabila.

| blAster85 a răspuns (pentru Culturism69):

Sincer in Romania nu stiu cum e ca nu stau acol si nici permisul nu l-am luat acol, dar aici si o simpla zgarietura si dai asigurarea sau daca e cum ai patit tu, il denunti si daca il prinde are de platit. oricum sper sa rezolvi ceva si daca legal nu, atunci vorba lu zukkest... ocazional te ocupilaughingbafta

| IoanaIonuca a răspuns:

De ce te-ai duce la politie pentru atat? Si nu cred ca s-ar alege cu nimic. E totusi o zgarietura doar laughing

| Culturism69 explică (pentru IoanaIonuca):

Zgarietura sau nu, e o avarie totusi pe care o suporti pe banii tai.