| gheorghe699 a întrebat:

Am cumparat in 2010 o skoda octavia 2, 1, 6 benzina,la momentul respectiv,am depus dosar pentru restituirea taxei de mediu,l-am depus la registratura ANAF,si dupa o perioada am primit raspuns ca nu imi restituie banii ca s-a sistat,acum am vazut la tv,ca se dau banii inapoi,dar exista un termen limita, trebuie sa depun, din nou dosar?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Dat fiind raspunsul primit de la ANAF, se pare ca NU ai depus cererea de restituire dupa intrarea in vigoare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 52/2017 si a normelor ei de aplicare!
Potrivit documentului, dreptul la restituirea taxei s-a născut la data intrării în vigoare a OUG nr. 57/2017, respectiv la 7 august 2017, indiferent de momentul la care s-a perceput taxa, iar cererea de restituire se depune, sub sancţiunea decăderii, până la data de 31 august 2018! Gabeste-te!--- maine, vineri 31 august, este ultima zi!
Vezi in sursa : https://www.avocatnet.ro/......toare.html