| Munteanu_T.t._1964 a întrebat:

Am cumparat o duba cu masa max admisa 3500, locuri 2+1, pe firma, pentru aprovizionare si transportat personalul angajat.Am facut o modificare, cu autorizatie, adaugand 3 locuri. Deci duba a devenit 5+1, ca locuri, dar i s-a modificat si masa maxima admisa la 6500. Ce categorie imi trebuie si daca imi mai trebuie si alte acte, gen licente sau mai stiu eu ce autorizatii.

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Tie iti trebuie permis minim C1 si atestat profesional, pe masina trebuie montat un tahograf, firma are nevoie de licenta de transport.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Eu cred ca e vorba de o greseala in acte, e IMPOSIBIL ca o masina cu MMTA (masa maxima total autorizata) de 3500 kg sa devina de 6500. Cel mult sa se faca schimbare de la "autoutilitara" cu 2+1 locuri pe scaune la "automobil mixt" cu 5+1 locuri pastrand aceeasi MMTA sau eventual mai mica. Deci mergi la RAR cu CIV-ul, 99% e o greseala de tastare. Nu am auzit niciodata de asa ceva, e impotriva legilor fizicii.