| Beyourself1245 a întrebat:

Am cumparat o masina (Golf 4) si am o intrebare si vreau un sfat bun. Persoana de la care am cumparat o, a cumparat o la randul ei de la alta persoana. Am fiscal, talon, carte la masina. Persoana in sine de la care am fiscalul la ea nu figureaza in talon. Am intrat pe DRPCIV si imi apare "Autovehiculul cu seria si nr cutare are inmatricularea suspendata pentru netranscriere la termen" Si apare ca este din luna 05 an 2023. Intrebarea mea e. Eu avand o la primarie bagata si vreau sa i fac RCA ul maine, pot circula cu ea? Am cerut parerea si catorva politisti dar habar n au de capul lor. Adica eu stiu ca maj am 90 de zile la dispozitie din momentul in care am bagat o la primarie. Ceilalti 2 propietari n au inmatriculat o la timp si a expirat termenul. In caz ca ma opreste politia ii explic situatia. Am la DRPCIV programare la inmatriculare pe 30.07
Multumesc, astept un raspuns!

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, logic că nu poți circula cu ea dacă apare că având înmatricularea suspendată.
O să circuli cu ea după ce finalizezi procesul se transcriere.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu poti circula cu ea, inmatricularea nu mai este valabila.
Trebuie sa o inmatriculezi pe numele tau, si abia apoi poti circula cu ea.
Nu conteaza ca ai cumparat-o tu acum, ea este instrainata de foarte mult timp.
Ti-am mai explicat de vreo 3 ori aceeasi poveste, dar vad ca nu vrei sa accepti situatia. Vezi ca amenda pentru ceea ce faci tu, este mare. Plus costul platformei, ca masina va ramane fara numere acolo unde vei fi oprit de politie.

| Beyourself1245 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Masina fiind bagata la primarie cu fiscal nu e radiata, nu? I am facut azi si RCA ul si inca nu s-a validat tocmai la 12 noaptea. Mi a zis si baiatu de la care am luat o ca sunt nebun ca nu e radiata masina. Normal cei de la primarie imi spuneau asta, am dreptate? Si un politist mi-a zis sa stau linistit ca e ok masina.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Beyourself1245):

Nu, nu ai dreptate.

| Beyourself1245 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

In ce sens? Explica

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Beyourself1245):

Primaria doar iti tine evidenta taxelor, nu este institutie de inmatriculare.
Mai multe nu are sens sa iti explic, n-ai priceput nimic de pana acum. Fa cum consideri.