| b123ivv a întrebat:

Am cumparat o masina inmatriculata in Bucuresti, eu avand domiciliul in alt judet.
Fostul proprietar si-a facut partea din procesul de vanzare-cumparare iar eu i-am facut rca si am declarat-o la primarie.
In cateva saptamani am programare la politie sa ii schimb numarul. Pana atunci e legal sa circul cu ea cu numarul de Bucuresti?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic 90 zile ai dreptul să circuli de la vânzare

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, 90 de zile de la vanzare ai dreptul sa circuli cu numerele vechi si certificatul pe numele fostului proprietar, cu conditia sa fie in termen ITP-ul si sa ai un RCA valabil (pe numele tau sau pe al fostului).