| qq30xx a întrebat:

Am nevoie de ceva ajutor in achiziționarea unui "tester auto". Ce dispozitive cu cabluri am nevoie și ce softuri se folosesc? Va rog din suflet sa ma ajutati cu ceva sfaturi ce anume trebuie și de unde as putea sa cumpăr tot pachetul pentru a putea face diagnoza completa plus remediere la cât mai multe mărci.

Răspuns Câştigător
| xerxes1 a răspuns:

Cumpara-ti un tester delphi sau autocom.
Am asa ceva si functioneaza pe majoritatea marcilor de auto.
O clona chinezeasca costa cam 800 ron si face cam aceleasi functii ca originalul.
Pentru inceput este ok.
Dupa aceea ar fi testerele specifice fiecarei marci cu care poti face chestii mai complexe, codari chei, immo of, egr off etc.

1 răspuns:
| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Sunt mai multe tipuri de testere. Dedicate vag, gm, etc. Te sfatuiesc sa iei ceva ce o sa folosesti, si ceva original. Daca ai masina facuta de vw, mergi pe vag com, daca ai opel, etc, mergi pe un obd.