| Yoshy18 a întrebat:

Am o bicicleta Cat Mountain Bike DHS cumparata de mult timp, cand mi-a fost cumparata de parinti nu am fost consultat si in loc sa imi ce vreau eu au luat altceva zicand ca mai tarziu nu o sa-mi para rau. Din cauza ca era bicicleta de adulti si eram prea mic nu o puteam folosi. Acum am timp si pot folosi bicicleta dar intampin urmatoarea problema: bicicleta e mai vrea decat un bolovan urias si dupa 5 minute de utilizare am facut febra musculara, cu bicicleta fratelui meu care este medie nici daca ma plimb 4 ore fara pauza nu obosesc. Se poate face ceva in aceasta privinta? Pot inlocui rotile butucanoase cu unele mai subtiri sau trebuie sa vand bicicleta si sa cumpar alta?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Coboara saua mai jos si daca nu e bine, alta.

| Yoshy18 explică (pentru mgtow):

Mai bine te abtii decat sa incurci omul, eu am intrebat daca pot inlocui rotile cu altele si pentru cultura ta generala la o bicicleta de adulti saua nu se poate da mai jos, asta daca ai vazut imaginea.

| mgtow a răspuns (pentru Yoshy18):

Cum sa nu, se regleaza mai sus sau jos. Daca nu o poti cobora inseamna ca s-a intepenit de la rugina sau nu ai putere sa o misti. Toate bicicletele au reglaj la sa, alta e daca cadrul e prea mare si nu poti sa dai piciorul peste el ca sa te urci pe bita

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai schimbat vitezele? Ca poate esti pe cea mai mare viteza, si de aia abia reusesti sa pedalezi...
Ce bicicleta are fratele tau?

| Yoshy18 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu am schimbat vitezele, viteza e setata la 3 din maxim 6. Cum am mai zis am bicicleta de adulti cu niste cauciucuri extrem de butucanoase, vezi mai jos in imagine.
http://imgur.com/uG4DTda
Fratele meu are o bicicleta de marime medie, putin mai mica decat a mea, pentru a o folosi pe a lui ridic saua destul de mult, pentru a o folosi pe a mea saua nu o ridic deloc. Daca observi rotile sunt foarte groase, chiar duble decat rotile de bicicleta obisnuite. Am de rezerva de la o alta bicicleta de la fratele meu roti de rezerva normale, nu butucanoase. Le pot pune la bicicleta mea?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Yoshy18):

Se pot schimba rotile, dar sa pastrezi pinioanele de la roata originala.
Scaunul e reglabil, are acea clema sub aripa, si din cate observ acum e coborat la maxim, aproape atinge in bratul rotii din spate.
Poti incerca si celelalte viteze, poate o sa te inveti cu ea pana la urma.
Daca nu, vinde-o si cauta ceva mai usor.
S-ar putea sa obosesti din cauza pozitiei, scaunul e foarte jos, si trebuie sa pedalezi ingramadit... Daca ridici scaunul vei avea forta mai mare.