| Mimo2 a întrebat:

Am o bicicleta noua cumparata prin septembrie 2016 si a ruginit putin pe la spite si undeva in zona pedalelor!
as vrea sa stiu o metoda de a indeparta rugina fara sa deteriorez vopseaua ( pentru ca nu o pot reface dupa )
deci fara raspunsuri gen "sablare" sau "hartie abraziva"

Răspuns Câştigător
| Clausd10 a răspuns:

DERUGINOL. E un lichid, se aplica pe o carpa, apoi freci zonele afectate. Vopseaua ramane la locul ei. Dupa curatare, exista pe piata si un fel de crema care inhiba aparitia ruginei. Nu e scumpa. Si nu afecteaza vopseaua in nici un fel. Succes!

2 răspunsuri:
| Panda1994 a răspuns:

Pai ai putea sa incerci urmatoarea metoda : Cumpara-ti un bidon de cola la 2.5L si cu o laveta de bucatarie incepe sa freci in zonele acelea. Eu am vazut asta pe net, am incercat pe un stergator la masina si a mers. Succes!

| thenight a răspuns:

Poti sa folosesti o solutie Inhibator de rugina (se gaseste pe Emag la Auchan) care inhiba dezvoltarea rugini si totodata poate sa previna aparitia ei in viitor, eu am folosti de pe Emag solutia de la Loctite(foate buna ) dar pentru aplicatia ta as zice sa folosesti ceva sub forma de aerosol din cauza ca lasa un strat mult mai subtire.