| anonim_4396 a întrebat:

Am o bora 19 TDI din 1999 si nu imi apare in bord check engine cand pun contactul, este posibil sa nu aiba in dotare pe bord

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu cred ca este, la 1.9 TDI.
Am Passat TDI, abia porneste la cald, nu trage... Am avut si injectoarele moarte, si niciodata nu s-a aprins check engine.
Nu cred ca se aprinde martorul motor, decat la cele pe benzina, fiind in legatura cu valorile citite de sonda.

| relian a răspuns:

2001 au bagat europenii aia la cele pe benzina si in 2003 la cele diesel.Asta la masinile vandute pe teritoriu european.Asa europeni faceau masini cu check engine din 96 dar nu pentru europa, deci depinde unde a fost vanduta masina ta de fabricant, sau pentru cine a fost facuta. Daca pentru Europa nu ai asa ceva.

| OldSoul a răspuns:

Becul este in dotarea ceasurilor.

In cel mai rau caz e posibil ca masina sa fi fost masluita si sa fie scos led-ul respectiv, sau sa fie acoperit cu hartie.

Iti recomand sa pui diagnoza si sa faci test pe cluster (ceasuri) daca nu se aprinde acel martor inseamna ce ceasurile sunt masluite cum am spus mai sus.

In orice caz, din ce stiu eu acel martor nu se aprinde la punerea contactului.

| KanameKuran a răspuns:

Ba da, mergi la un service si vezi de nu se aprinde.

Răspuns utilizator avertizat
| Mihai_Ungureanu_1973 a răspuns:

Este 19 tdi cod motor alh cand bag cheia in contact si dau la prima treapta nu se vede check engine cum nici nu ar eczista