| AnonAnoAnon a întrebat:

Am o dacie 1310 din 87, i-am schimbat segmentii, cuzinetii si garnitura la chileoasa, inanie imi crestea nivelul de ule, imi baga benzina in baie, dar si acum face la fel dupa cativa km facuti cu ea creste nievelul iar... poate fi supapele de vina?
P.S am schimbat si membrana la pompa de benizina.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poate fi de la supape, dar primul suspect e carburatorul. Verifica si returul care merge la rezervor, pune pompa si "baga", daca e infundat se desfunda. La unele pompe returul are duza prea mica, trebuie marita, altfel impinge cuiul ponto, si baga nivel mult mai mare in camera de nivel.
Scoate si bujiile; cel mai probabil sunt negre, ceea ce indica un amestec prea bogat.
Eu am avut problema asemanatoare, motorul nu avea uzura interna mai deloc, avea compresie foarte buna, dar baga benzina in baie si consuma in draci. Am rezolvat schimband carburatorul, delco-ul cu totul (cred ca el era cauza principala), si regland tachetii.