| raresik95 a întrebat:

Am o intrebare, ce ar trebui sa aleg intre : Volkswagen passat break an 1997 cu 330.000 km 1.9 tdi, sau o Alfa Romeo 156 an 2004 1.8 benzina cu 70.000 km...sunt total de partea Alfei, vreau sa vad pareri.

7 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

...alfa toata ziua
daca ar fi din acelasi an, as spune passat, dar deja e diferenta prea mare intre ani si km ca sa alegi passat

| Minks a răspuns:

Eu as lua Alfa. Gandeste-te la uzura acelui Passat. Banuiesc ca vrei o masina cat de cat economica si usor de intretinut. Alfa castiga, in situatia asta.

| Intruder19 a răspuns:

Alege alfa,mai noua, km mai putini, viata mai indelungata.

| radduu a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci cu masina. In afara la passat ai consum de 5%, la alfa de 10%, oras pasast 7-8%, alfa 10-13%. Tu stii cel mai bine pentru ce o cumperi.

| raresik95 explică:

Dar mai am o intrebare...ce as putea cauta, la un pret pana la 6000 euro, ceva an peste 2004 motor pana in 2.0, vreau sugestii...

| FurtunaDiesel a răspuns:

Cred ca tu ma testezi daca stiu laughing evident ca Alfa Romeo 156... Daca vrei in 6000 si ceva ok, cu motor pana in 2000 eu ti-as recomanda Golf 4, sau daca vrei spatiu Golf 4 break. Fara nici o discutie este peste Alfa Romeo, si bine inteles si peste Pasat-ul ala Break... Daca nu iti place Golful te poti uita la un Opel Asta dar numai motoarele diesel, fiindca benzinarele dupa Astra au facut ceva probleme de-a lungul timpului si sa nu ai surprize sa fie si al tau unul dintre acelea care fac figuri, dar pe ansamblu eu as lua oricum Golf 4 in locul tau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As alege Passat-ul. Ce daca este din '97? Fratele meu are un Passat break (diesel) din '95, si merge impecabil, arata foarte bine si se comporta la fel.
Masinile nemtesti isi pierd valoarea mult mai greu, sunt foarte bine facute. In schimb, cele italienesti, dupa un nr. de ani, sau km, le poti duce cu mana ta la Remat happy
Dar, daca vrei sa-ti arati tineretea... cumpara o Alfa 156winking
Eh, te-am bulversat putin, nu? laughing
Trebuie sa te hotarasti: vrei impresie artistica, sau practicitate?