| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare, la volvo v40-ul meu din 97 cand am motorul pornit si apas pedala de ambreiaj imi scartaie ceva si cand merg si cand stau pe loc, ce problema poate fi?

Răspuns Câştigător
| a1doru a răspuns:

Discul sau rulmentul ambreiajului.

| 0rlando a răspuns (pentru a1doru):

Rulmenții huruie, nu scârțâie.
Cel mai probabil cureaua de la alternator este slăbită/uzată și trebuie strânsă sau înlocuită.

| a1doru a răspuns (pentru 0rlando):

Ce are, man, cureaua de alternator cu pedala ambreiajului?rolling on the floor

| RB26DETT a răspuns (pentru a1doru):

laughing

| 0rlando a răspuns (pentru a1doru):

Când acționezi pedala ambreiajului, turația motorului variază, făcând cureaua să-și piardă aderența.