| hory_4987 a întrebat:

Am o skoda fabia 1.4 16v și în timpul mersului are un huruit continuu când virez stânga nu se mai aude. Rulmentul pe partea stânga este nou. Ce poate avea?

3 răspunsuri:
| Gentleman_2265 a răspuns:

Nu este decit planetara!

| FurtunaDiesel a răspuns:

Pai daca zici ca rulmentul este nou ai grija sa nu fi fost unul deala chinezesc si vandut ca piesa originala cum am vazut ca se practica mai nou la unele service-uri. In al doilea rand verifica anvelopele sa nu fi facut,, dinti de ferastrau" cum este numit fenomenul de majoritatea celor din industria auto. Ai schimbat rulmentii si stanga si dreapta? Poate fi si capul de planetara desii sunt foarte mici sansele ca acela sa huruie. Uite-te daca butucul se incinde si atunci ai sanse sa fi nimerit un rulment prost sau sa fi schimbat decat unul din ei, mai pot fi desii nu cred: cutie, diferential, ceva parti ale caroseriei sau sa fie saboti blocati sau frana de mana blocata sau nu ai lasat-o complet. Am intalnit acum un an si ceva un fenomen destul de amuzant dupa ce mecanicii umblasera vreo ora la ea era o pietricica intrata intre placuta de frana si disc. Daca stai intr-o zona in care inca mai este zapada incearca sa speli masina cu apa calduta pe sub ea si apoi sa o ti la caldura pana se usuca si este posibil ca problema sa dispara si aceiasi poveste daca ai mers cu ea prin noroaie foarte mari!

| mgxxtreme13 a răspuns:

Planetara, parea meahappy