| Andreiu68 a întrebat:

Am si eu nevoie de un sfat.Am un cielo si mi-am cumparat un subwoofer auto de 700 watt si vreau sa il pun In masina.Subwooferul nu scoate 700watt scoate 300watt reali.Credeti ca trebuie sa iar statie ca sa scoata toti 700? Cu 700 watt credeti ca se aude bine si in afara masinei si oare cu 700 se simte ca dârdâie? Daca iau statie de cat watt sa o iau? FUNDA-Stati linistiti nu cade caroseria si tabla de pe masina

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fara amplificator, nu poti spune ca ai bass.
700W e puterea 'chinezeasca', la care nu ajungi niciodata.
300W e puterea maxima la care poate lucra amplificatorul. Puterea depinde si de impedanta (valoarea in Ohmi). O putere de 300W la 2 Ohmi, se injumatateste, daca difuzorul are 4 Ohmi; ai nevoie de 300W la impedanta difuzorului (subwooferului), ca sa functioneze la acea putere, altfel scade puterea.
In rest ti-a explicat colegul.

| OldSoul a răspuns:

Daca pui subwoofer de 300 w rms, trebuie sa ai amplificator de minim 300w rms pentru a folosi subwooferul la maxim.
Aici parerile sunt impartite, unii spun ca amplificatorul sa fie mai slab decat subwooferul, astfel incar sa nu se arda subwooferul, dar asa suprasoliciti amplificatorul bagi distorsiuni in subwoofer si ceva tot cedeaza.
Si cealalta varianta pe care o recomand si eu, un amplificator mai mare reglat gaing-ul mai jos, astfel sa scoata undeva la 80% din puterea subwooferului, astfel nu suprasoliciti nici subwooferul nici amplificatorul.
Cam astea sunt posibilitatile, tu alegi ce vrei.
Nu uita sa iei si un kit de cabluri suficient de groase pentru alimentare.