| Daaanciu a întrebat:

am cateva masini modificate in oras si as vrea sa aflu o chestie. la unele dintre ele se aude un suierat asa cand schimba viteza. de la ce e suieratul ala?

Răspuns Câştigător
| krysstal a răspuns:

De la toba de esapament, iar daca esti atent noaptea s-ar putea sa se vada si foc

1 răspuns:
| 0rlando a răspuns:

Nu e de la tobă.
Acele mașini au turbine, pe care au montat niște supape de refulare, ce se numesc blow off valve, sau pe scurt bow.
Când iei piciorul de pe accelerație, acele supape se deschid pentru a permite ieșirea aerului comprimat din turbină, de unde și acel șuierat.