| Andreyutzu_7377 a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru cunoscatori! Am un Ml 500 din 2008 si am urmatoarea problema. Cand o bag in D masina se smuceste. Problema vine acum; plec de pe loc si vitezele nu se mai schimba, parca ar fi blocata in a 2-a viteza; ajunge la 80 km/h cu 4500 turatii. Am fost la service, mi-a restartat computeru' si a inceput sa functioneze ca de obicei; dupa 20 km iar, aceeasi problema; din cate am inteles de la niste prieteni, care au la randul lor aceeasi masina, ar putea fi uleiul din cutie (cica trebuie schimbat odata la 70.000 km); masina are la bord 78.000, si ca blocarea se face automat, riscul ca cutia sa se strice fiind foarte mic! Deci astept indrumari! Multumesc

Răspuns Câştigător
| Angel0 a răspuns:

Uleiul si filtrul din cutie se schimba preferabil la 60000. Daca si dupa aceea intra in avarie si ramane blocata in a 2-a du-te la reprezentanta sau la cutiiautomate.ro.
Ps. Vezi ca nu toate service-urile au habar cum se înlocuiește uleiul la o cutie automata.Cei mai multi inlocuiesc doar jumatate cat este in cutie, cel din convertizor il fac uitat.

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu stiu daca ML are in soft chestia care o spui tu dar este posibil, mie imi suna a fi computerul resetat cu un tester piratat daca spui ca dupa a mers, si automat merge foarte putin si revine problema daca testetul este de 2 lei!

| a1doru a răspuns:

Eu stiu ca uleiul la cutia automata nu se schimba ci doar se complecteaza.cel putin asa e la modelele vechi.modelele noi au filtru de ulei la cutie.ala trebuie curatat sau schimbat dar asta se poate face numai la un service.

| Andreyutzu_7377 explică:

Nu. Firma respectiva este extrem de "ridicata" cand vine vorba de verificarea computerizata (a fost destul de scumpa resetarea respectiva)...si da, ML-u are asa ceva in componenta sa! happy