| Necunoscut225 a întrebat:

Am și eu o problemă, am cumpărat o mașină dar încă nu am înscris-o, o am doar la primăria băgată, dar am și fiscalul și acum vreau să o vând pe piese, cum fac să o scot de la primărie dacă eu încă nu am înscris-o?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pastrezi piesele care valoreaza ceva, iar la final duci caroseria la un centru de reciclare, ca sa iti dea adeverinta de casare pe seria aia de sasiu. Cu adeverinta te duci la primarie si o scoti fara probleme de la impozit, nu conteaza ca nu ai inmatriculat-o.
A doua varianta este radierea la cerere, daca figurezi la primarie cu teren pe numele tau, si dai o declaratie precum autoturismul respectiv este parcat pe acea proprietate, si nu este folosit. S-ar putea sa fie necesara si radierea din circulatie, adica sa predai numerele de inmatriculare ale masinii, si sa vii cu certificatul de radiere de la inmatriculari, ca sa te scoata de la impozit. Nici la procedura asta nu cred ca este relevant faptul ca nu era inmatriculata pe numele tau.