| ovidiu8msn a întrebat:

Am sudat ceva in argon, la toba de esapament si de atunci nu mi se mai misca acele de la kilometraj si torometru. Inainte de a suda, am dat bateria jos. Am un Mitsubisbi Space-star 2001, 1.3 benzina. Cum rezolv problema? Care a fost cauza?

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Încearcă să resetezi computerul mașinii.
Turația motorului nu avea cum să fie afectată de sudură, pentru că nu se face cu cablu cum este cel de viteză.

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu e de la sudat. Problabil ai vreun senzor dus, cablul, arcul sau partea de bord cu kilometrajul si turometrul terminate, or blocat sistemul mecanic or ars daca este cu ghidaj electronic!

A fost o simpal coincidenta ca s-au stricat o-data cu sudura dar nu au legatura, absolut nici o legatura partea din spate a masini cu cablurile sau ceva din bord!

| relian a răspuns:

Da s-ar putea ce spune troscanici.Verifica sigurantele daca sint arse. Daaca nu naspa sau dus ceva senzori cred.

Răspuns utilizator avertizat
| WPP a răspuns:

Salut, Gigel de la service a avut grija sa iti incinga senzorii/mufele/firele de la turatie/viteza, care sunt undeva pe cutia de viteza implicit foarte aproape de evacuare si posibil de locul in care s-a efectuat sudura. Verifica totusi ca poate ti-a scos mufele de la senzori si a uitat sa le bage la loc!